Suriye'de kadın ve çocuklar sokakta

Suriye'de yakınlarının gözaltına alınmasına tepki gösteren yüzlerce kadın ve çocuk, Beyda’daki bir anayolu protesto gösterisi için trafiğe kapattı.

13.04.2011 - 17:27

Suriye'de kadın ve çocuklar sokakta

Geçtiğimiz günlerde Suriye'de düzenlenen hükümet karşıtı protestolarda gözaltına alınan eylemcilerin yakınları, bugün ülkenin kıyı kesiminde bulunan Beyda kentindeki bir anayolu trafiğe kapatarak durumu protesto etti.

Çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu eylemciler, yakınlarının serbest bırakılması için düzenledikleri gösteriye beyaz bayrak ve zeytin dalı taşıyarak katıldı.

Kentte gerçekleşen eylemlere karşılık Suriye ordusu Beyda'yı kuşatma altına aldı.Görgü tanıkları giriş çıkışların tamamen askerlerin kontrolünde olduğunu,ambulansların çatışmalarda yaralananları almak için köye girmesine bile izin verilmediğini aktardı.

Konuyla ilgili İnsan Hakları İzleme Örgütü’nden yapılan açıklamada, Suriye güvenlik güçlerinin geçen haftaki gösterilerde de sağlık görevlilerinin yaralı protestoculara ulaşmasına engel olduğu bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri adına yapılan açıklamada ise Suriye ordusu çatışmaların gerçekleştiği iki kentte tıbbi personelin yaralılara ulaşmasını engellemekle eleştirilmişti.

HÜKÜMET İDDİALARI REDDETTİ
Suriye hükümeti ise son gelişmelerle ilgili iddaları reddetti ve tıbbi personelin erişimini engelleyenlerin silahlı çeteler olduğunu öne sürdü.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...