Suriye'de kanlı pazar: 121 ölü

Suriye'de, tank destekli birliklerin girdiği Hama kentinde, ölü sayısı 95'e yükseldi. Gün boyu ülkede farklı kentlerde yaşanan çatışmalarda 121 kişi hayatını kaybetti.

Anadolu Ajansı 31.07.2011 - 09:46

Suriye'de kanlı pazar: 121 ölü

Suriye'de Hama başta olmak üzere birçok kentte gerçekleşen operasyonlarda 121 kişi hayatını kaybetti. Çok sayıda sivilin yaşamını yitirdiği operasyonlar nedeniyle Esad rejimine büyük tepki geldi.

TANKLAR RASTGELE ATEŞ AÇTI
Hamada , tankların ve keskin nişancıların yerleşim alanlarına ateş açtıklarını, halkın askerlerin ilerleyişini durdurmak için yollara barikatlar kurduklarını söyledi. Devlet Başkanı Beşşar Esad'a bağlı "şebiha" olarak  bilinen milislerin de otobüslerle askerlere eşlik ettiği belirtildi.

Adının açıklanmasını istemeyen bir doktor, çok sayıda insanın yaralandığını, kan sıkıntısının çekildiğini ifade ederek, "Tanklar dört yönden saldırıyor. Ağır makineli tüfeklerle rastgele ateş ediyorlar ve halkın kurduğu barikatları aşıyorlar" dedi.

HAMA'DA ELEKTRİK VE SU KESİLDİ
Görgü tanıkları, keskin nişancı askerlerin devlete ait elektrik şirketinin ve cezaevinin çatısında konuşlandıklarını anlattı. Kent sakini, tanklardan dakikada dört mermi atıldığını, ordunun taktiği çerçevesinde elektrik ve suyun kesildiğini söyledi.

Resmi haber ajansının haberinde ise askeri birliklerin silahlı gruplarla çatıştığı belirtilerek, "Hama'daki silahlı gruplar polis karakollarını ateşe verdi, kamu mallarıyla özel mülke zarar verdi, yollara barikatlar kurdu ve sokaklarla şehrin girişinde lastik yaktı" denildi.

PARÇA TESİRLİ BOMBA İDDİASI
Güvenlik güçlerinin, başkent Şam'da Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı protesto eden göstericilerin üzerine parça tesirli bombalar attığı iddia edildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre, Şam'ın banliyösü Harasta'da göstericilerin üzerilerine güvenlik güçlerince parça tesirli bombalar atılması üzerine en az 42 kişi yaralandı. Esad'a bağlı 4. Tümenin Harasta'da konuşlandığı belirtildi.

'SURİYE KENDİ HALKINA KARŞI SAVAŞ BAŞLATTI'
ABD büyükelçiliğinin basın ataşesi J. J. Harder, Reuters'a yaptığı açıklamada, Suriye yetkililerinin Hama'da kendi halkına karşı bir savaş  başlattığını söyledi.

Ülkenin yakın tarihinin en kanlı katliamının yaşandığı Hama kentinde, 1982'de çıkan ayaklanmada 30 bin kişi hayatını kaybetmişti.

AVRUPA'DAN İLK TEPKİ
İtalya Dışişleri Bakanı Franco Frattini, Suriye'nin Hama kentindeki olaylar nedeniyle, Şam hükümetine sivillere karşı şiddetin bir an önce durması çağrısında bulundu.

Dışişleri Bakanı Frattini, Suriye'nin Hama kentinde bugün yaşanan olaylar nedeniyle çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesini ''korkunç'' olarak niteleyerek, "Sivillere karşı şiddet bir an önce durmalı" dedi.

İtalyan bakan, olayı güçlü bir şekilde kınadığını da belirtti. Suriye'nin bu krizden çıkmasını umduğunu dile getiren Frattini, hükümetin reformları hayata geçirmesi ve muhalefetle kapsamlı diyalog kurması gerektiğini ifade etti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...