Suriye'de otoyolda katliam

Suriye'nin başkenti Şam'da bu sabah iki patlama meydana geldi. Suriyeli yetkililer saldırıda 55 kişinin öldüğünü, 372 kişinin yaralandığını açıkladı. Esad rejimi ve muhalifler saldırıdan birbirlerini sorumlu tuttu.

Suriye'de otoyolda katliam

Suriye'nin başkenti Şam'daki otoyola yerleştirilen iki bombanın patlaması sonrasında katliam yaşandı. Suriye İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, saldırılarda 55 kişinin öldüğü ve 372 kişinin yaralandığı belirtildi.


Suriye devlet televizyonu da saldırıda 40 kişinin öldüğünü ve 170 kişinin yaralandığını duyurdu.  Haberde, araçların yandığı belirtilerek, patlamaların çocukların okula gittiği sırada olduğu vurgulandı. Suriyeli muhalifler ise, saldırılarda bir emniyet binasının hedef alındığını açıkladı.

ANNAN SALDIRILARI KINADI
BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan, Şam'da düzenlenen bombalı saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı. Saldırıların kabul edilemez olduğunu vurgulayan Annan, şiddetin sona ermesi için taraflara çağrıda bulundu.

BM ve Arap Birliği Suriye özel temsilcisi Annan, "Suriye halkı zaten çok acı çekiyor. Gerilimi tırmadıracak ve şiddetin seviyesini yükseltecek bu tür eylemler, tüm tarafların çıkarlarına zarar verecek" dedi.

'ŞİDDETİ DURDURALIM' ÇAĞRISI
Suriye'deki BM gözlemci heyeti başkanı Norveçli Robert Mood da, saldırı sonrası yaptığı açıklamada,  şiddet olaylarınıın sona ermesi için Suriyelileri ve tüm uluslararası toplumu yardıma çağırdı.

Dün de Dera kenti yakınlarında ateşkesi denetleyen Birleşmiş Milletler gözlemci heyetinin bulunduğu alan yakınlarında patlayan bomba nedeniyle 8 asker yaralanmıştı.

Saldırıyla BM gözlemci heyeti başkanı Roberd Mood'un hedef alındığı iddia edilmişti. Şam yakınlarında da yönetime bağlı 7 milis öldürülmüştü.

Suriye'de 12 Nisan'da BM ve Arap Birliği özel temsilcisi Kofi Annan'ın çabaları sonrasında yürürlüğe giren ateşkes şiddeti azaltsa da durduramadı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...