Suriye'de şiddetin gölgesinde seçim

Suriye halkı bugün sandığa gidiyor. Ülkede parlamento seçimleri için oy kullanılacak ama seçimlere şiddet olaylarının gölgesi düşmüş durumda. Muhalifler, seçimleri göz boyama olarak nitelendirip boykot kararı aldı.

06.05.2012 - 16:35

Suriye'de şiddetin gölgesinde seçim

Aylardır çatışmalara sahne olan Suriye'de bugün halk sandık başına gidiyor. Ülkede, 15 milyon seçmen 250 sandalyeli parlamentonun yeni üyelerini belirlemek için oy verecek. Yeni partilerin kurulmasına olanak sağlayan anayasaya onay verilmesinden 3 ay sonra düzenlenen seçimlerde 11 parti yarışıyor.

'SEÇİM REFORMLARIN BİR PARÇASI'
Bazı muhalif gruplardan seçimleri boykot çağrısı gelirken, Esad yönetimi seçimlerin vaadedilen reformların bir parçası olduğunu söylüyor.

Ancak seçimler öncesinde ülkede sokaklar gergindi. Ülkenin doğusundaki Deyr Ez-Zur'da ordu ile muhalifler arasında çatışma yaşandı.

Muhalifler 5 kişinin öldüğünü aktarıyor. Suriye'de 1 yıl önce başlayan yönetim karşıtı gösterilerde 9 binden fazla kişi hayatını kaybetti. Ülkede Annan planı uyarınca ateşkesin 12 Nisan'da yürürlüğe girmesinin ardından şiddet olayları azalsa da halen sürüyor.

ÇATIŞMALARDA 10 KİŞİ ÖLDÜ
Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkenin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı düzenlenen askeri operasyonlarda çoğunluğu Humus kentinde olmak üzere 10 kişinin öldüğünü duyurdu.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Konsey, iç kesimlerde yer alan ve muhaliflerin önemli merkez kentlerinden biri olan Humus'ta güvenlik güçlerince açılan ateşte 7 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin yaralandığını belirtti.

Şam, İdlib ve Halep'te de birer kişinin açılan ateşte yaşamını yitirdiğini kaydeden Konsey, İdlib'in Orun El Coz'da toplu mezara rastlandığını aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...