'Suriyeli Kürtler artık daha aktif'

Financial Times Gazetesi, Suriye'de rejim karşıtı gösterilerde sınırlı rol oynayan Kürtlerin, yavaş yavaş daha aktif olmaya başladığını yazdı.

NTV Haber 18.08.2011 - 16:40

Analizde, Suriyeli Kürt liderlerin, Esad'ın devrilmesi halinde, Kürtler adına büyük bir kazanç elde edilmeyeceğinden endişe ettikleri ve bu nedenle ayaklanmaya katılımlarının bugüne kadar sınırlı kaldığı vurgulandı.

Esad rejimiyle problemleri olduğu bilinen Kürt nüfusun yönetim karşıtı harekete yavaş da olsa dahil olmaya başladıkları  belirtildi.

Türkiye sınırına yakın Kamışlı gibi Kürt kentleriyle, Başkent Şam'ın Kürt mahallelerinde Esad  karşıtı gösterilere katılımın giderek arttığına dikkat çekildi.

KÜRTLER İKİYE AYRILDI
Financial Times'ın analizinde ayrıca, Suriyeli muhaliflerin, İstanbul'daki toplantısına ev sahipliği yapan Türkiye'nin, Esad karşıtı harekete destek veriyor olmasının, Kürt muhalifler arasında  fikir ayrılığı yarattığı da  ifade edildi. Kürtlerin Ankara'ya güvenenler ve şüphe duyanlar olmak üzere ikiye ayrıldığı belirtildi.

ESAD REJİMİNİN REFORMLARI YETERSİZ KALDI
Suriye yönetimi, ayaklanmalar sonucu bir dizi reform hareketinde bulunmuş, Temmuz ayında Hasaka bölgesinde yaşayan Kürtlere vatandaşlık verilmesini öngören bir kararnameye imza atmıştı. Kürtlere yönelik açılım kapsamında ayrıca 48 kürt tutuklu da serbest bırakılmıştı. Suriye'nin 20 milyonluk nüfusunun yüzde 10 'unu Kürtler oluşturuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...