Taliban bir kasabayı ele geçirdi

Ülkenin doğusundaki dağlık bölgedeki Duab kasabasına saldıran Taliban milisleri, bir kamu binasını ve kasabanın batı kesimini ele geçirdi.

Anadolu Ajansı 25.05.2011 - 15:26

Taliban’ın Pakistan ve Afganistan’daki saldırıları devam ediyor. Talian’ın son hedefi Afganistan’ın doğusundaki dağlık Nuristan bölgesinde bulunan Duab kasabası oldu.

Nuristan Valisi Cemaluddin Badar, Taliban güçlerinin ağır silahlar ve roketler kullandığını, Afgan askerlerinin ise hafif silahlarla karşılık vermeye çalıştığını belirtti. Çatışma sonunda en az 3 polis memuru öldü, bir kamu binası Taliban’ın ele geçti.

Vali Badar, son günlerde bu bölgedeki çatışmalarda 8 Taliban militanının öldürüldüğü, buna rağmen Duab kasabasının batı kesiminin Taliban kontrolüne geçtiğini kaydetti. Taliban güçleri ve diğer örgütler, Nuristan, Kunar ve Pakistan sınırının kuzeydoğusunda geniş bir alanın kontrolünü ellerinde bulunduruyor.

NATO BİR KAYIP DAHA VERDİ
Bu arada, NATO'dan bir yetkili, bugün Afganistan'ın kuzeyinde düzenlenen bombalı saldırıda bir NATO askerinin hayatını kaybettiğini açıkladı. NATO, bir askerinin de dün güneyde bombalı saldırıya kurban gittiğini belirtti, ancak her iki askerin milliyetiyle ilgili ayrıntı vermedi.

Afganistan'da bu ay 30 NATO askerinin hayatını kaybetmesiyle yıl başından beri bu ülkede ölen NATO askeri sayısı 181'e çıktı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...