Taliban’dan saldırı dalgası

Taliban militanları Pakistan’da bir köprüyü havaya uçurdu, Afganistan’da bir köyü bastı.

11.05.2011 - 12:15

Taliban’dan saldırı dalgası

Pakistan ordusunun ülkenin kuzeybatısında Taliban güçlerine karşı operasyonları sürerken, Taliban militanları da Pakistan ve Afganistan’da saldırılarını sıklaştırdı.

Militanlar, Afganistan sınırındaki Hayber'de 5 köprüyü havaya uçurdu. Yetkililer, Novşera'da yürütülen operasyonlarda altısı yabancı uyruklu 31 şüphelinin gözaltına alındığını, çok sayıda silah ve patlayıcı madde ele geçirildiğini açıkladı.

Bu arada, güneybatıdaki Ketta'da NATO birliklerine yakıt taşıyan iki tankere saldırı düzenlendiği kaydedildi. Tankerlerin tamamen yandığı saldırıda can kaybı olmadığı bildirildi.

AFGANİSTAN’DA KÖY BASTILAR
Taliban’ın Afganistan’daki saldırıları da devam ediyor. Yaklaşık 100 militan ülkenin kuzeyindeki bir köye saldırdı. Cevcan vilayeti polis müdürü Aziz Gayret, motosikletli Taliban militanlarının hükümetin desteklediği koruculara katılmak için çalışmalar yapan Abduraman köyüne dün akşam saldırdığını, çıkan çatışmada 17 militanla bir köylünün öldüğünü söyledi.

Gayret, ilk iki saati çok şiddetli olan çatışmaların daha sonra aralıklarla sabaha kadar sürdüğünü belirterek, köylülerin Afgan polisi ve ordusuyla NATO askerlerinden oluşan takviye güçler gelene kadar saldırıyı savuşturduğunu bildirdi.

Çatışmalar sona erdikten sonra yaptıkları tespitte, bir köylü ile 17 militanın öldüğünü gördüklerini söyleyen Gayret, ölen militanlar arasında Taliban'ın yerel komutanlarından birinin de bulunduğunu açıkladı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...