Telafer operasyonunda Haşdi Şabi ve peşmerge olmayacak

Irak'ta Musul kent merkezinin terör örgütü DAEŞ'ten geri alınmasıyla birlikte gözler, örgütün hala elinde tuttuğu Türkmenlerin yoğunlukta yaşadığı Telafer kentine çevrildi. Telafer operasyonuna Haşdi Şabi ve peşmerge güçleri katılmayacak.

Haberler - Anadolu Ajansı 18.07.2017 - 13:22 | Son Güncelleme : 18.07.2017 - 13:23

Telafer operasyonunda Haşdi Şabi ve peşmerge olmayacak

Irak ordusuna bağlı güvenlik güçlerinin, Musul kent merkezinde denetimi tamamen sağlamasından sonra DAEŞ'ın elinde Musul'un Telafer, Kerkük'ün Havice ilçesiyle Suriye ve Irak arasındaki sınır bölgeleri kaldı.

Irak'taki askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamalara göre, Musul'dan sonraki operasyon, Havice ve sınır bölgelere değil örgütün 3 yıldır elinde tuttuğu Telafer'e yapılacak.

Telafer'e yapılması beklenen askeri operasyona, kenti güney ve batıdan kuşatan İran destekli ve mezhepçi yaklaşımıyla bilinen Haşdi Şabi güçleri ve kuzeyde konuşlanan peşmerge güçlerinin katılmayacağı belirtiliyor.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabbar Yaver, "Yakın zamanda başlayacak Telafer operasyonuna Peşmerge güçleri katılmayacak" dedi.

Yaver operasyonda yer almayacakları için "başlama tarihi, kimlerin yer alacağı ve askeri planın ne olacağına" dair ellerinde bilgi olmadığını ifade etti.

Musul'u terör örgütü DAEŞ'ten kurtarma operasyonunda olduğu gibi Irak ordusunun peşmerge cephelerini kullanıp kullanmayacağına dair soruya Yaver, "Operasyonda yer almadığımızdan dolayı böyle bir durum söz konusu değil" cevabını verdi.

Eski Musul Valisi ve Ninova Muhafızları Komutanı Esil Nuceyfi ise Telafer'e birkaç kilometre mesafede konuşlanan Haşdi Şabi'nin, Türkmenlerin tepkisi ve herhangi bir mezhep çatışmasının yaşanmaması için kent merkezine girmeyeceği kanaatinde.

Nuceyfi, "Telafer'e Irak ordusu ve federal polis güçlerinin gireceğini düşünüyorum. Musul kent merkezinde olduğu gibi o bölgenin geri alınması yine resmi güçlerin sorumluluğundadır" ifadelerini kullandı.

Türkmen kenti Telafer'deki sivillerin ve DAEŞ militanlarının sayısı hakkında kimsenin net bilgiye sahip olmadığını da dile getiren Nuceyfi, Musul'u DAEŞ'ten kurtarma operasyonunun başlamasıyla birlikte sivillerin Telafer'den, Peşmerge mevzilerine veya Irak ordusunun denetimindeki bölgelere doğru kaçtığını, az sayıda sivilin kentte kaldığını söyledi.

Nuceyfi, operasyonun muhtemel risklerine de değinerek, Telafer'in geri alınmasının Musul kadar zor olmayacağını ancak kentin Türkmen kimliği sebebiyle "siyasi çekişmelerden kaynaklı çatışmaların çıkma ihtimali" olduğu görüşünü dile getirdi.

Sayfa Yükleniyor...