Telafer'e kara operasyonu

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Telafer'i DAEŞ'ten geri almak için kara operasyonunun başladığını duyurdu. Türkiye ise, operasyona destek veren İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin Türkmen kenti Telafer'deki "etnik ve mezhebi dengeleri bozabileceği" uyarısı yapıyor.

NTV Haber 20.08.2017 - 22:10

Telafer'e kara operasyonu

Irak'ta Telafer'i DAEŞ'ten kurtarma operasyonu resmen başladı. Irak Başbakanı Haydar el İbadi haberi, Irak Devlet Televizyonu'ndan duyurdu. El İbadi DAEŞ'li teröristlere, "Ya teslim olursunuz ya da ölürsünüz" sözleriyle seslendi.

El İbadi, daha önceki operasyonlarda olduğu gibi Telafer operasyonunun da başarıyla sonuçlanacağına dair halka söz verdi.

Yaklaşık 40 bin güvenlik gücü ile ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerine ait savaş uçaklarının katıldığı operasyonda ilk kazanım elde edildi. Irak ordusu Telafer'in küçük Abra bölgesinin DAEŞ'ten temizlendiğini duyurdu.

Ordu batı cephesinden el-Asad, Zuhra ve Vahde bölgelerine doğru ilerleyişini sürdürüyor.

Musul'un yaklaşık 80 kilometre batısında yer alan Telafer'de nüfusun önemli bir kısmını Türkmenler oluşturuyor. Yetkililer operasyonda Irak asker ve polisine, İran destekli Şii milis gücü Haşdi Şabi'nin destek verdiğini duyurdu.

Türkiye ise daha önce, Haşdi Şabi güçlerinin bölgedeki faaliyetlerine tepki göstermişti. Etnik ve mezhebi dengelerin dikkate alınmasi gerektiği uyarısı yapmıştı.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Telafer tamamen Türkmen, bunun yarısı Şii yarısı Sünni. Haşdi Şabi burada böyle bir terör estirirse kesinlikle buna cevabımız farklı olur" diye konuşmuştu.

Dişişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da, bölgedeki gelişmeler Türkiye'yi tehdit edecek duruma gelirse "Her türlü tedbiri alacaklarını" ifade etmişti.

Musul'u Suriye sınırına bağlayan ikmal hattında yer alan stratejik önemdeki Telafer, 16 Haziran 2014'ten bu yana teör örgütü DAEŞ'in kontrolünde bulunuyor.

Sayfa Yükleniyor...