Timoşenko'ya 7 yıl hapis

Ukrayna'da başbakanlık yaptığı dönemde görevini kötüyü kullanmak suçlamasıyla yargılanan eski Başbakan Yulya Timoşenko mahkeme tarafından suçlu bulunarak 7 yıl hapis cezası aldı.

11.10.2011 - 10:48

Timoşenko'ya 7 yıl hapis 

Başkent Kiev'de bugün görülen davada hakim Rodion Kireyev, okuduğu uzun karar özetinin sonunda, "Mahkeme Timoşenko'yu suçlu buldu ve kendisini 7 yıl hapis cezasına mahkum etti" dedi.

Turuncu devrimin simge isimi eski başbakan Timoşenko, kararın siyasi olduğunu belirterek, tepki gösterdi.

Başkent Kiev'de görülen mahkemenin yargıcı, Timoşenko'nun 2009'da Rusya'yla yaptığı gaz anlaşmasında sorumluluk alanının dışına çıktığını ve görevini kötüye kullandığına hükmetti.

Yargıç, Timoşenko'nun Ukrayna enerji şirketi Naftogaz'la Rusya arasında yapılan anlaşmada ülkeyi 137 milyon euro zarara uğrattığını belirterek 7 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

AB'DE HAYAL KIRIKLIĞI
Avrupa Birliği Komisyonu, eski başbakan Timoşenko'ya 7 yıl hapis cezası verilmesi kararından hayal kırıklığına uğradıklarını, bu durumun AB-Ukrayna ilişkilerini olumsuz etkileyeceğini açıkladı. AB'li diplomatlar, Timoşenko'nun cezaevine girmesi ya da 2012'deki parlamento seçimlerine katılmasına izin verilmemesi halinde, AB'nin bu ülkeyle gümrük birliği anlaşmasını onaylamayacağını belirtti.

PUTİN ŞAŞIRDI
Resmi bir ziyaret için Çin'de bulunan Rusya Başbakanı Vladimir Putin'i, Rus basınına yaptığı açıklamada, "İddianamenin içeriğini ve detaylarını tam olarak bilmiyorum. Ancak basında yer alan haberlere göre mahkumiyet kararı Rusya ile imzalanan gaz anlaşmaları yüzünden verilmiş" diye konuştu.

Timoşenko'nun hiç bir şey imzalamadığını ifade eden Putin, "Sözleşme iki ülkenin gaz şirketleri Gazprom ve Naftogaz arasında imzalanmıştı" dedi. Mahkeme kararında çok açık bir şekilde Rusya karşıtı ima gördüğünü, Timoşenko'yu Rusya ile gaz anlaşması imzaladığı için cezalandırmanın iki eski Sovyet ülkesi arasındaki enerji işbirliği ilişkilerini kötü etkileyebileceğini söyleyen Putin, "Anlaşmayı bir paket olarak şüpheli duruma düşürmek son derece tehlikeli ve ters tepebilecek bir durum" diye konuştu.

Putin, Timoşenko'nun kendileri açısından ve şahsen kendisi açısından ne bir arkadaş, ne de ilişkilerinin bulunduğu biri olduğunu belirterek, "Bunun ötesinde o siyasi bir rakip, çünkü sürekli batı odaklı bir politikacı oldu. Eğer eski Sovyet cumhuriyetlerinin bulunduğu coğrafyadaki entegrasyon sürecine katılmış olsaydık, çok daha rekabetçi bir avantaj elde edebilirdik" ifadesini kullandı.

FRANSA VE AB KONSEYİ'NDEN TEPKİ
Bu arada Fransa, Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Bernard Valero, duruşmalarda Timoşenko'nun ''savunma hakkının'' ihlal edildiğini belirterek, mahkumiyet kararının siyasi olduğu görüşünü dile getirdi.

Avrupa Konseyi Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland da, ''demokrasilerde, siyasi kararlar, mahkemelere değil, parlamentolara ve seçmenlere bırakılmalı. Ukrayna'da yapılması planlanan yasal düzenlemelerin bu tür duruşmaların önüne geçmesini umut ediyorum''dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...