Tonga’da ilk Covid-19 vakası kaydedildi

Yaklaşık iki yıldır tüm dünyanın mücadele ettiği Covid-19 virüsüne Tonga'da da rastlandı. Yetkililer, çarşamba günü Yeni Zelanda'dan gelen bir kişide Covid-19 tespit edildiğini açıkladı.

Haberler - Anadolu Ajansı 29.10.2021 - 15:40

Tonga’da ilk Covid-19 vakası kaydedildi

Pasifik Okyanusu’nda yaklaşık 170 adadan oluşan Tonga’da, ilk yeni tip corona virüs (Covid-19) vakasının kaydedildiği açıklandı.

Radyo Yeni Zelanda’daki habere göre, Yeni Zelanda’nın Christchurch kentinden Tonga'ya dönen bir kişiye yapılan Covid-19 testi pozitif çıktı.

215 YOLCU KARANTİNADAYDI

Bunun üzerine ülkesindeki ilk Covid-19 vakasının kaydedildiğini duyuran Tonga Başbakanı Pohiva Tu'i'onetoa, testi pozitif çıkan yolcunun çarşamba günü Christchurch’den uçakla gelen ve otelde karantina altına alınan 215 yolcu arasında olduğunu söyledi.

Başkent Nuku'alofa'daki Tanoa Otel'de hala tecrit altında tutulan yolcuyla aynı uçakla gelen diğer yolcuların, başka bir tesise nakledilerek 21 gün karantinada tutulmaları bekleniyor.

Uçaktaki yolcuların çoğunun mevsimlik işçiler ve Tonga Olimpiyat Takımı'nın sporcularından oluştuğunu açıklayan Yeni Zelanda Sağlık Bakanlığı, testi pozitif çıkan kişinin Pfizer aşısı ile tam aşılandığını ve Tonga'ya gitmeden önce yapılan testinin negatif çıktığını aktardı.

ÇİFT DOZ AŞI ORANI YÜZDE 31

Yeni Zelanda Dışişleri ve Ticaret Bakanlığı da vakanın kaynağının doğrulanması için Tonga'daki yetkililerle çalıştıklarını bildirdi.

Yeni Zelanda'nın kuzeydoğusunda yaklaşık 170 adadan oluşan 107 bin nüfuslu Tonga’da, Covid-19 aşısının çift dozunu da yaptıranların oranı yüzde 31, tek dozunu vurduranların oranıysa yüzde 48.

Sınırlarını kapatarak bugüne kadar Covid-19’dan korunmayı başaran Tonga'da, virüsün yayılması durumunda yeteri kadar güçlü olmayan sağlık sisteminin salgınla başa çıkmakta zorlanacağı belirtiliyor.

NTV uygulamasını indirin, gelişmelerden haberdar olun

google-play app-store Huawei App Gallery

MASKE TAKMAYAN İKİ YOLCU METRODAN İNDİRİLDİ

Sayfa Yükleniyor...