Trump'a Suriyeli Kürtleri silahlandırın çağrısı

ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Trump yönetimine Rakka'nın DAEŞ'ten temizlenmesi için Kürt güçlerini silahlandırması çağrısında bulundu.

NTV Haber 01.02.2017 - 11:08

Trump'a Suriyeli Kürtleri silahlandırın çağrısı

ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Antony Blinken, Amerikan New York Times gazetesinde rakka operasyonuyla ilgili bir makale kaleme aldı.

Antony Blinken, Rakka'nın ele geçirilmesinin DAEŞ'e büyük bir darbe vuracağını belirterek, bunun mümkün olmasının tek yolunun YPG'nin içinde bulunduğu Suriye Demokratik Güçleri'ni silahlandırmak olduğunu yazdı.

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Blinken bu silahların PKK'nin eline geçmemesi gerektiği uyarısında da bulundu.

Antony Blinken, "Amerikan Özel Kuvvetleri, Suriye Demokratik Güçleri'nin kendisine sağlanan kaynakları sadece Rakka için kullandığından emin olmalı" ifadesini kullandı.

Blinken Türkiye'nin Suriyeli Kürtlerden önce El Bab'ı ele geçirmeyi istediğini ve bunun için ABD'nin güçlü bir hava desteği sağlanması gerektiğini de yazdı.

"TÜRKİYE'YE GÜVENLİ BÖLGE İÇİN DESTEK VERİLMELİ"

ABD Dışişleri eski Bakan Yardımcısı Blinken, Türkiye'nin Suriye'nin kuzeyinde "güvenli bölge" oluşturma çabalarına destek verilmesi gerektiğini de kaydetti.

"PKK İLE MÜCADELEDE TÜRKİYE'YE YARDIM EDİLEBİLİR"

Trump'ın PKK'yla mücadele için Türkiye'ye verilen desteği iki katına çıkarması önerisinde de bulunan Blinken, Kandil'deki örgüt liderlerinin yerlerinin tespit edilmesi konusunda Türkiye'ye yardım edilebileceğini belirtti.

Sayfa Yükleniyor...