İlişkili Haberler

Trump yönetimi kaçak göçmenlerin sınırdışı edilmesini kolaylaştıran yeni bir yönetmelik yayımladı. ABD İç Güvenlik Bakanlığı'nın yayımladığı yeni yönetmelik, ciddi suçlar işleyen ve ulusal güvenliğe tehdit oluşturan belgesiz göçmenlerin sınırdışı edilmesini öngörüyor.

Yönetmelik, hakkında açılan davada suçlu bulunan, evrakta sahtecilik yapan ve sosyal yardımları suistimal eden bütün belgesiz göçmenlerin sınırdışı edilmesini istiyor.

Ayrıca bundan böyle, ülkede iki yıldan fazla bir süredir bulunduğunu kanıtlayamayan belgesiz göçmenlerin sınırdışı işlemleri hızlandırılacak.

Sınırda yakalanan göçmenlerin serbest bırakılması kararı da kalkıyor. Bu kişiler durumları belli olana kadar gözaltı merkezlerinde tutulabilecek.

ABD'nin güney sınırındaki duvarın genişletilmesi de yönetmelikte yer alıyor. Tüm bunlara karşın, ülkeye çocukken giriş yapan yaklaşık 750 bin kişinin kalmasına izin veren Obama politikası sürdürülecek.

"TRUMP YETKİLİLERİ PRANGALARINDAN KURTARDI"

Beyaz Saray basın sözcüsü Sean Spicer, yönetmeliğin varolan yasaların daha kararlı olarak uygulanmasını sağlayacağını belirtti.

Beyaz Saray sözcüsü Spicer, "Yönetmelik kitlesel sınırdışı işlemlerine yol açmayacak, zaten yürürlükte olan yasaları uygulamaya teşvik edecek. Başkan bu kuruluşlardaki yetkilileri ayaklarındaki prangalardan kurtarmak istedi" dedi.

ABD'de 11 milyon belgesiz göçmen olduğu, bunların yarısını Meksikalıların oluşturduğu tahmin ediliyor.

15 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

İç Güvenlik Bakanlığı yeni yönetmeliğin uygulanabilmesi için Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu'na 10 bin, sınır devriye ekiplerine de 5 bin yeni çalışan almayı planlıyor.