Donald Trump Twitter mesajında, "Sahte haber medyası İsveç’te kitlesel göç sorununun gayet iyi işlediğini anlatmaya çalışıyor; doğru değil" diye yazdı.

Trump’ın son üç gün içinde çeşitli platformlarda İsveç ile ilgili değerlendirmeleri, dünya medyası ve sosyal paylaşım sitelerinde dikkat çekmiş, alaylı göndermelere neden olmuştu.

ABD Başkanı geçen Cumartesi günü Florida'da açık hava toplantısında Brüksel, Paris ve Nice’teki terör saldırıları ile birlikte "korkutucu İsveç örneği" de vererek, "İsveç’te dün gece (Cuma) ne olduğunu gördünüz; kim inanırdı buna?" diyerek Cuma gecesi İsveç’te bir şeyler olduğunu ima etmişti.

Bunun üzerine İsveç’in Washington Büyükelçiliğ ABD Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunarak Trump’ın konuşmasında, İsveç ile ilgili ne kastettiğine açıklık getirilmesini istemişti.

Bu sabah da Trump, Twitter’dan yaptığı açıklamada, "Benim İsveç’te neler olup bittiğine ilişkin demecim, Fox News’ta yayımlanan göçmenler ve İsveç’e dair programa gönderme yapıyordu" diye yanıtlamıştı.

İSVEÇ BAŞBAKANI'NDAN AÇIKLAMA

ABD Başkanı Donald Trump'ın hafta sonu gerçekleştirdiği konuşmasında, İsveç'e yönelik sözlerini eleştiren İsveç Başbakanı Stefan Löfven, ''Trump'ın İsveç hakkında yaptığı açıklamalar birçok kişi gibi beni de hayal kırıklığına uğrattı. İsveç, diğer ülkeler gibi birçok imkanları olan ve engelleri aşmaya çalışan bir ülke'' diye konuştu.

İki hafta önce bütün ülkeyi gezerek, halkının şikayetleri, beklentileri ve hayallerini dinlediğini belirten Löfven, "Tereddütsüz söyleyebilirim ki İsveç'in önünde aşılması gereken hedefler için her gün yoğun çalışıyoruz. Bunun için ülkeye her alanda yeni yatırımlar yapıyoruz ki refah sistemimiz devam etsin. Ayrıca hatırlatmak isterim, insan hakları, eşitlik ve rekabet gibi konularda İsveç, Kanada gibi uluslararası sıralamada çok iyi bir yerde'' ifadelerini kullandı.