Güvenliğin sağlanmasında Afgan geçici yönetimine destek sağlamak maksadıyla, 05 Aralık 2001 tarihli Bonn Anlaşması ve BM Güvenlik Konseyi'nin 20 Aralık 2001 tarihli kararıyla Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti (UGYK-ISAF) oluşturuldu. ISAF'ın ilk komutanlığını 16 Ocak 2002 tarihinde İngiltere üstlendi.

İlişkili Haberler


Türkiye başından beri ISAF hareketine aktif destek veriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, Haziran 2002-Şubat 2003 tarihleri arasında bin 300 askeriyle ISAF'ın ikinci dönem komutanlığını devraldı.

30 ÜLKEYE KOMUTANLIK ETTİ
Türkiye ISAF'ın yedinci döneminde 3'üncü Kolordu Komutanlığı ile Şubat-Ağustos 2005 tarihleri arasında 30 ülkeden oluşan bin 450'si Türk olan askerin komutanlığını üstlendi. Türkiye aynı dönemde NATO komuta kontrol yapısı içerisinde bulunan Kabil Uluslararası Havaalanı'nın işletilmesini de yürüttü. 

AFGAN ASTSUBAYLARI TÜRKİYE EĞİTİYOR
TSK'nın Afganistan'da üstlendiği birçok görevden birisi de, Afgan ulusal güvenlik güçlerinin bu ülkenin güvenliğini tek başına üstlenebilmesi için verdiği eğitim. Bu amaçla Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Kabil'de açılan Gazi Askeri Eğitim Merkezi'nde Afganlı astsubayların temel eğitimleri Türk askeri tarafından veriliyor.

ISAF bünyesinde bugüne kadar 12 binden fazla Afgan personele Afganistan'da görev yapan Türk askeri yerinde eğitim verdi. Afganistan Askeri Lisesi'nin sponsorluğunu da Türkiye üstlendi. Afgan askerlerini eğitmek üzere TSK bünyesinde 235 asker görev yapıyor.

AFGANİSTAN'DA 419 MİLYON DOLAR YARDIM
Türkiye tarafından Afganistan'a TİKA tarafından yürütülen projelerle 307 milyon ABD doları, Vardak BİE tarafından yürütülen projelerle 37 milyon ABD doları ve TSK tarafından yapılan yardımlarla 75 milyon ABD doları olmak üzere toplam 419 milyon ABD doları yardım yapıldı. Cevizcan BİE tarafından 24.8 ABD doları değerinde 54 faaliyet ve proje planlanmış, bunun 21'i tamamlandı.

135 BİN YABANCI ASKER GÖREV YAPIYOR
NATO bünyesindeki ISAF hareketinin sorumluluk sahası başlangıçta sadece Afganistan'ın başkenti Kabil ve çevresi ile sınırlıydı. BM Güvenlik Konseyi'nin 18 Ekim 2003 tarihli ve 1510 sayılı kararı ile tüm Afganistan'ı kapsayacak şekilde genişletildi. Bugün Afganistan'ın tamamında ISAF harekatı kapsamında altı bölge komutanlığı bulunuyor. ISAF bünyesinde 50 ülkeden yaklaşık 135 bin yabancı asker görev yapıyor.