Türk bayrağını göndere çekti

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının Amerika Birleşik Devletleri ayağı oldukça anlamlıydı. Büyük tartışma yaratan 'Geceyarısı Ekspresi' kitabının yazarı Billy Hayes, Türk Bayrağı'nı göndere çekti.

30.10.2014 - 06:17

Türk bayrağını göndere çekti

Cumhuriyet’in 91. kuruluş yıl dönümü, ABD'nin New York kentinde de kutlandı.

Ülkenin finans merkezi Wall Street'te Türk bayrağı göndere çekildi.

Törende Türk bayrağını göndere, Türkiye'nin uluslararası arenadaki imajına zarar veren 'Geceyarısı Ekspresi' filmine ilham kaynağı olan ve ismini veren kitabın yazarı Billy Hayes çekti.

New York Başkonsolosu Ertan Yalçın, bu yılki törenin diğer yıllardan farklı olduğunu söyledi.

Yalçın, "Bayrağımızı bizim için çok da hoş olmayan bir film olan 'Geceyarısı Ekspresi' kitabının yazarı Billy Hayes çekti. Hayes, Türk halkına herhangi bir zarar vermek istemediğini ve bundan pişman olduğunu ifade etti. Bu törende kendisinin bayrağı çekmesinin kendisi için bir özür ve rahatlama olacağını söyledi" şeklinde konuştu.

Törenin ardından gazetecilere açıklama yapan Hayes, Türk bayrağını göndere çekerken duygu dolu anlar yaşadığını söyledi.

Hayes, "40 yılın ardından bu açıklamayı yapmak, filmden dolayı uzun yıllar beni kucaklamak istemeyen Türkler tarafından kucaklanmak, benim için çok güçlü bir an" dedi.

Hayes'in otobiyografik 'Geceyarısı Ekspresi' kitabı 1977'de yayımlanmıştı. Kitapta, Hayes'in 23 yaşındayken İstanbul'dan ABD'ye götürmek istediği 2 kilo haşhaş ile 30 yıl hapse mahkum edilişi ve Sağmalcılar ile İmralı cezaevlerinde yaşadıkları anlatıyordu.


Kitap, 1978 yılında ünlü yönetmen Oliver Stone tarafından sinemaya uyarlananmış, iki dalda Oscar kazanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...