Türk 'hacker'lar Elysée'ye saldırdı

Geçen yıl iki Fransız gazetesinin internet sitesini çökerten Türk "hacker"ların şimdi de Fransız Cumhurbaşkanlığı'nın internet sitesini çökerttiği ileri sürüldü.

Haberler 13.07.2012 - 11:55

Türk 'hacker'lar Elysée'ye saldırdı

Fransız basını, Fransız Cumhurbaşkanlığı'nın resmi internet sitesinin geçtiğimiz aylarda iki "ciddi" siber saldırıya maruz kaldığını, sonuncusunun mayıs ayı başlarında yeni Cumhurbaşkanı François Hollande görevi selefi Nicolas Sarkozy'den devralmadan hemen önce yaşandığını bildirildi.

"Telegramme" gazetesi tarafından duyurulan haberde, kısaca "Elysée" olarak anılan Fransız Cumhurbaşkanlığı'nın bu yılın ilk yarısında iki önemli saldırıya uğradığı ve sonuncusunun 6-15 Mayıs tarihleri arasında gerçekleştiği belirtildi. Gazete, saldırıların Fransa'nın "müttefiki" olan bir ülkeden yöneltildiğini aktardı ancak Türkiye adını kullanmadı. Siber saldırının "olağanüstü şiddetli" olduğuna vurgu yapan gazete, sitenin ancak üç gün süren bir çalışmanın ardından normale dönebildiğini ve tüm bilgi-işlem sisteminin yeniden oluşturulmasını zorunlu kıldığını bildirdi.

'SALDIRILAR ÇİN'DEN DEĞİL TÜRKİYE'DEN'
Ülkenin haber kaynakları kuvvetli internet gazetesi "Atlantico" ise, bu sabah yayımladığı bir haberde, saldırıların sanıldığı gibi Çin veya Rusya kaynaklı değil, "Türkiye kaynaklı" olduğunu yazdı. Haber kaynağını belirtmeyen internet gazetesi, saldırıların kaynağının Türkiye'de olduğunun tespit edildiğini, ancak "milliyetçi gruplardan mı yoksa Türk hükümetinin denetimindeki organlardan mı geldiğinin bilinmesinin imkansız olduğunu" ileri sürdü.

Haberi aktaran gazeteler, Türk "hacker"ların geçen yıl Fransa ile Türkiye arasındaki ilişkileri olağanüstü gergin hale getiren "Ermeni soykırımını inkâr yasası" tartışmaları sırasında da bazı Fransız yayın organlarını hedef alan siber saldırılar gerçekleştirdiklerini hatırlatıyor.

FRANSIZ BASINI HEDEF ALINMIŞTI
Geçen yıl Kasım ve Aralık aylarında Fransız basınında çıkan haberlerde, "SaMuRa", "ZoRRoKİN", "Black-Box", "Iskorpitx", "GrayHatz", "Akıncılar" ve "MilliKuvvetler" gibi "hacker" gruplarının Fransa'daki bazı internet siteleri veya bilgi-işlem sistemlerini çökerttikleri belirtilmişti. "İnkâr yasası" teklifine öncülük eden Marsilya milletvekili Valerie Boyer'nin şahsi internet sitesine yönelik saldırının da "GrayHatz" grubu tarafından üstlenildiği öne sürülmüştü. Fransız gazeteleri, hiçbir somut kaynak göstermeden, aynı grubun "MilliKuvvetler" adlı grupla beraber çok sayıda Fransız parlamenter ve Fransa'daki Ermeni kuruluşlarının internet sitelerine yönelik siber saldırılar düzenlediklerini yazmıştı.

"GrayHatz" üyelerinin "Akıncılar" grubuna bağlı olduğunu yazan haftalık "Le Nouvel Observateur" dergisi Hz Muhammet karikatürleri yayımlamasının ardından Kasım 2011'de Paris'teki merkezi kundaklanan "Charlie Hebdo" adlı siyasi hiciv gazetesinin internet sitesine yönelik siber saldırının arkasında da aynı grubun olduğunu aktarmıştı.

TÜRK 'HACKER'LARLA RÖPORTAJ
Fransız "Le Journal du Dimanche" gazetesi ise "Charlie Hebdo" gazetesinin internet sitesini çökerten "Akıncılar" grubu üyesi Türk "hacker"ı İstanbul'da bulmuş ve kendisiyle röportaj yapmıştı. Işık Üniversitesi'nde bilgisayar mühendisliği okuduğu belirtilen "Black Apple" lakaplı "Ekber" adlı 20 yaşındaki öğrenci, Fransız gazetesine yaptığı açıklamada "İslam'a hakaret eden Fransız gazetelerine saldırmaya devam edeceklerini" söylemişti.

Sayfa Yükleniyor...