BM'de devlet olarak tanınmak için başvuruda bulunan Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Avrupa ülkelerinden destek almak amacıyla bugün Fransa'nın Strasbourg kentinde Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi'nde temaslarda bulunuyor. Temasları öncesinde NTV muhabiri Kayhan Karaca'ya özel demeç veren Abbas, "Türkiye'deki her insanın kalbinde Filistin'in büyük bir yeri olduğunu çok iyi biliyoruz" dedi.

Ankara'nın birçok alanda kendilerine yardımcı olduğunu belirten Abbas, "Türkiye sadece ekonomik ve mali değil aynı zamanda siyasi alanda da destek sağlıyor. Türkiye'yle çok yakın ilişkilerimiz var. Sık sık Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'yla görüşüyoruz. Türkiye'deki her insanın kalbinde Filistin'in büyük bir yeri olduğunu çok iyi biliyoruz" şeklinde konuştu.

'DEVLET OLMAK BİZİM DE HAKKIMIZ'
Birleşmiş Millletler Güvenlik Konseyi'ne tam üyelik için başvurduklarını hatırlatan Filistin lideri Abbas, Güvenlik Konseyi'nde bazı teknik adımların atılması gerektiğini ve bunun için bir ay bekleyeceklerini söyledi. Abbas, "Dünyadaki diğer insanlar gibi Birleşmiş Milletler'e üye olmaya hakkımız var. Umarım tereddütleri olanlar sonunda bizim lehimize oy kullanmaya karar verir" dedi.

TÜRK HALKINA MESAJ
NTV ile röportajında Türk halkına mesaj da gönderen Mahmud Abbas, "Türk halkına şunu söylemek istiyorum. Biz kardeşiz. Birbirimize yardım etmeliyiz. Filistinlilere yardım ettiğiniz için size minnettarız" dedi.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Avrupa'daki temaslarını tamamladıktan sonra destek bulmak amacıyla Latin Amerika turuna çıkacak. Abbas'ın Kolombiya'ya yapacağı ziyaret önem taşıyor. BM Güvenlik Konseyi geçici üyeliği bulunan Kolombiya, ABD'nin baskısı sonucu Filistin'in devlet olarak tanınmasına sıcak bakmıyor.

CLINTON UNESCO'YU TEHDİT ETTİ
ABD Dışişler Bakanı Hillary Clinton ise, UNESCO'ya Filistin'i tanımaması için çağrıda bulundu. Clinton, UNESCO'nun Filistin'i tanıması halinde ABD'nun bu kuruluşa yaptığı yardımları keseceği tehdidinde bulundu.