Türk heyetine İsveç'te soykırım sürprizi

İsveç'e bir ziyaret gerçekleştiren TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi vekiller, ülkede hazırlanan soykırım yasa tasarısından gazetecilerin sorusu üzerine haberdar oldu.

11.02.2010 - 12:07

Türk heyetine İsveç'te soykırım sürprizi

İsveç'te temaslarda bulunan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ve beraberindeki heyet, soykırım sürpriziyle karşılaştı.

İsveçli yetkililerle görüşen Türk heyeti önümüzdeki birkaç hafta içinde parlamentoya sevk edilecek soykırım yasa önerisinin varlığından Türk gazetecilerinin soruları üzerine haberdar oldu.

Sosyal Demokratların soykırım iddiaları konusunda karar aldıklarını hatırlatan Türk gazeteciler, Murat Mercan'a yasa önerisinin parlamentodan geçip geçmeyeceği konusunda nasıl bir izlenim edindiğini sordu.

Mercan, parlamentoya bu konuda bir yasa önerisinin gelme olasılığı bulunmadığını söyledi, ancak İsveç Parlamentosu Dışişleri Komisyonu Başkanı, Türk gazetecileri doğruladı ve "yasa önerisinin en geç bir ay içinde parlamentoda ele alınacağını" söyledi.

Sosyal Demokrat Parti, üç ay önce yapılan kongresinde Ermenilerin, Süryanilerin ve Keldanilerin, Türkler tarafından soykırıma uğratıldığı yönünde iddialar içeren bir öneriyi kabul etmişti.

Türk heyeti öğleden sonraki görüşmelerini tümüyle bu konuya ayırdı ve İsveçli yetkilileri, tasarının geçmesi halinde ilişkilerin zarar göreceği konusunda uyardı.

İSVEÇLİ MUADİLİM DE BİLMİYORDU
Olayın ardından NTV'ye konuşan TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ise şunları kaydetti:

"Biz buraya gelmeden önce İsveç'te Sosyal Demokrat Parti'nin böyle bir tasarıyı kendi kongresinde kabul ettiğini biliyorduk. Ancak tasarının daha sunulmadığı yönünde bilgimiz vardı. Benim muadilim olan İsveç Parlamentosu'nun Dışişleri Komisyonu Başkanı da böyle bir durumdan haberdar değildi. Biz bu bilgiyi, basın mensuplarının söylemesiyle aldık. İsveçli arkadaşımız da orada öğrendi. Büyük ihtimalle bu metin komisyona, bizim orada bulunduğumuz Pazartesi günü geldi. O yüzden böyle bir durum oluştu.

Bu tasarı parlamentoya sunulmuş ve buradaki prosedür gereği görüşülecek. Ama biz İsveç Parlamento Başkanı ile görüştük ve bu konuyu açık bir şekilde gündeme getirdik. Ben bu tasarının parlamento genel kurulunda onaylanacağını zannetmiyorum."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...