'Türkiye de nükleer yarışa girer'

Barak, İran'ın nükleer silah üretmekte kararlı olduğunu ancak bir yıl içinde nükleer hedefleri nedeniyle hesap vermeye mecbur edileceğini söyledi. Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışının başlayacağını öne süren Barak, "Türkiye de birkaç yıl içinde nükleer güce dönüşür" dedi.

Haberler 31.10.2012 - 12:22

'Türkiye de nükleer yarışa girer'

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, Daily Telegraph Gazetesi'ne verdiği demeçte, İran'ın orta derecede zenginleştirilmiş uranyumu sivil amaçlı olarak kullanarak krizi sadece 8 ile 10 ay ertelediğini, diplomasinin ve yaptırımların sonuç vermeyeceğini ve Tahran'ın bir yıl içinde nükleer hedefleri nedeniyle hesap vermeye mecbur edileceğini söyledi.

Her geçen ay İran'ın hedefine biraz daha yaklaştığını açıklayan Barak, İran'da zenginleştirilmiş uranyum miktarının '850 kilogramdan 6.8 tona çıktığını' öne sürdü.

SUUDİ ARABİSTAN, TÜRKİYE VE MISIR
Barak'a göre, Tahran'ın geri adım atmasının üç nedeni olabilir. Bunlardan biri ABD'nin ya da İsrail'in saldırısını önlemek. Barak'a göre bu, krizin ABD başkanlık seçimleri öncesinde tırmanmasını engellemeye yönelik bir manevra da olabilir. Diğer neden ise Birleşmiş Milletler'e amacın elektrik enerjisi üretmek olduğu mesajını vermek.

Barak, demecinde İran'ın nükleer silah üretmekte kararlı olduğunu, bu durumda Ortadoğu'da nükleer silahlanma yarışının başlayacağını, Suudi Arabistan’ın birkaç hafta, Türkiye'nin de birkaç yıl içinde nükleer güce dönüşeceğini, Mısır'ın da arkadan geleceğini söyledi.

'İSRAİL İÇİN FIRSATA DÖNÜŞEBİLİR'
Ehud Barak, Times gazetesine demecinde de Suriye'nin kitle imha silahlarının Hizbullah'ın eline geçmesinden endişe ettiklerini, ancak savaşın İsrail için bir fırsata da dönüşebileceğini belirtti.

Ehud Barak'a göre, Esad'ın devrilmesi durumunda İsrail'in varlığını tehdit eden Şii militarizm ağı da darbe alacak. Esad düşerse Hizbullah ve İran da zarar görecek.

Sayfa Yükleniyor...