'Türkiye Hindistan'ı istememiş'

Wikileaks'in yayınladığı belgeler tüm dünyada gündemin ilk sırasında yer alıyor. Hindistan basını da bu belgelere dayanarak Türkiye'nin Pakistan'ın isteği üzerine Hindistan'ı bir zirveye davet etmediğini yazdı.

29.11.2010 - 12:58

'Türkiye Hindistan'ı istememiş'

Wikileaks'te yayınlanan belgeler dünya gündemini meşgul etmeye devam ediyor.

Birçok ülke belgelerde kendisi ile ilgili yer alan detayları araştırıyor. Hindistan da belgelerde Türkiye'nin Hindistan'ı istemediğine dair ipuçları olduğunu konuşuyor.

Times of India'da yayınlanan bir haberde, Pakistan "uluslararası toplum için genelde baş ağrısı olan 'kabus' bir ülke" tanımlaması yapılıyor ve Türkiye'nin Pakistan'ın isteği üzerine Hindistan'ı bir zirveye davet etmediği yazıyor.

Wikileaks belgelerine dayanan haberde şu ifaderler yer alıyor:

"Türkiye-ABD arasındaki haberleşmeler Pakistan'ın Hindistan'ın Afganistan'daki varlığından korktuğunu gözler önüne seriyor. Belgelere göre ABD'li müsteşar William Burns ile Türk diplomat Rauf Engin Soysal'ın bir buluşmasında, Türkiye'nin Hindistan'ı Afganistan'ın komşuları zirvesine Pakistan'ın hassasiyetleri nedeniyle davet ettirmediği anlaşılıyor.

Soysal'ın açıklamalarında Türkiye'nin Hindistan'ı Pakistan'ın hassasiyetleri nedeniyle davet etmediği, ancak buna rağmen Pakistan'ın Hindistan'ı dışlamasını hata olarak gördüğü anlaşılıyor."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...