'Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz'

İsrail Başbakanı Netanyahu, Türkiye ile ilişkilerin düzelmesini istediklerini söyleyerek "gelinen nokta bizim seçimimiz değil" dedi.

NTV Haber 08.09.2011 - 11:20

'Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istiyoruz'

İsrail radyosunun haberine göre, Başbakan Benyamin Netanyahu "bizim Türk milletine ve Türk geleneklerine saygımız büyüktür ve ilişkilerin düzelmesini istiyoruz" dedi.

Ortadoğu'nun fırtınalı bir dönemin içinde olduğunu belirten Netanyahu, "hangi rejimlerin batıp, hangilerinin ayakta kalacaği belli değil.

Bölgeye ağır bir sis bulutu çöktü. İsrail, kendi inandığı ve haklı olduğu doğrultuda hareket etmeye devam etmelidir" dedi.

İSRAİL KABİNESİ TÜRKİYE KONUSUNDA BÖLÜNDÜ
Krizin başından beri Türkiye'den özür dilenmesi gerektiği görüşünde olan Savunma Bakanı Ehud Barak'tan ılımlı açıklamalar geldi.

'TÜRKİYE İSRAİL'İN DÜŞMANI DEĞİL'
Barak, Türkiye'nin İsrail'in düşmanı olmadığını belirterek iki ülkenin, eninde sonunda ilişkilerini düzelteceğini söyledi.

Ehud Barak, "en nihayetinde bu dalga sona erecek. Biz de onlar da gerçeğin farkındayız. Bölgede Batı için en önemli olan iki ülkeyiz. Anlaşmazlıklarımızın üstesinden geleceğimizden eminim" ifadesini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Moşe Yaalon ise Barak'ın aksine sert bir açıklama geldi. Yaalon, Türkiye'yi Hamas ve İran'la işbirliği yapmakla suçlayarak " İran ve Hamas'la dost olan bir hükümete nasıl güvenirsiniz?" ifadesini kullandı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...