Türkiye 'sözde' seçimi tanımayacak

Dünyada hiçbir ülke tarafından tanınmayan Yukarı Karabağ'da yarın 'devlet başkanlığı' seçimi yapılacak. Dışişleri Bakanlığı, seçim sonucunu Türkiye'nin tanımayacağını bildirdi.

18.07.2012 - 15:58

Türkiye 'sözde' seçimi tanımayacak

Azerbaycan'ın Yukarı Karabağ bölgesinde yarın 'devlet başkanlığı' seçimi yapılacak. Azerbaycan ve Türkiye, gayrimeşru olarak nitelediği seçime tepkili.

Dışişleri Bakanlığı, 'sözde' seçim sonucunu Türkiye'nin tanımayacağını bildiren bir açıklama yaptı.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

"BM Güvenlik Konseyi kararları ve AGİT ilkelerinin açık ihlâli niteliğindeki bu seçimler, Yukarı Karabağ'daki hukuka aykırı mevcut durumu tek yanlı olarak meşrulaştırma çabalarının yeni bir örneğidir.

Yukarı Karabağ ihtilafı, Güney Kafkasya'da barış, istikrar ve işbirliği tesisinin önünde en önemli engel olmaya devam etmekte; bölge ülkeleri arasında iyi komşuluk ve işbirliğine olanak verecek bir iklimin yerleşmesini engellemektedir.

Bu itibarla, Yukarı Karabağ ihtilafının çözümünü amaçlayan girişimlerin sürdürülmesine paralel olarak bölgede tam ve kapsamlı normalleşme yönünde çabalarını çeşitli zeminlerde sürdürmeye kararlı olan Türkiye, Azerbaycan'ın siyasi birliğinin, egemenliğinin ve toprak bütünlüğünün yeni bir ihlali anlamına gelen bu eylemi kınamaktadır.

Türkiye, gayrimeşru saydığı ve uluslararası hukuk bakımından herhangi bir geçerliliği olmayacak bu sözde 'Başkanlık' seçimlerinin sonuçlarını tanımayacaktır."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...