Türkiye'nin tepkisi dünya medyasında

Birleşmiş Milletler Mavi Marmara raporunun belli olmasının ardından Türkiye'nin gösterdiği tepki uluslararası medya kuruluşlarında birinci haber oldu.

02.09.2011 - 17:27

Birleşmiş Milletler'in Mavi Marmara raporunun basına yansıması ve ardından Ankara'nın tepkisi uluslararası medyada ilk sıralarda yer aldı. Haber ajansları, Dışişleri Bakanı Davutoğlu'nun açıklamalarını flaş haber olarak abonelerine geçti.


Konu, sadece haber ajanslarının değil dünya medyasının önde gelen kuruluşlarında da ilk sıralardaydı.

İngiliz yayın kurumu BBC, Ankara'nın tepkisini, "Türkiye, İsrail büyükelçisini gönderiyor" başlığıyla izleyicilerine duyurdu. Haberde iki ülke ilişkilerinin olabilecek en düşük seviyeye geriledeği kaydedildi.

Amerikan CNN International televizyonu da İstanbul'daki muhabirine bağlanarak Türkiye'nin tepkisini ekranlara taşıdı.

Haberde iki ülkenin uzun süredir rapor konusunda uzlaşmak için müzakerelerde bulunduğu ama bu görüşmelerden bir sonuç çıkmadığı belirtildi.

Ankara'nın tepkisi İsrail medyasında da birinci haberdi. Haaretz ve Yedioth Ahranot gazeteleri, "Türkiye İsrail büyükelçisini gönderiyor" başlığını kullanırken, Jerusalem Post Ankara'nın İsrail'le diplomatik ilişkilerini daha da düşük bir seviyeye indirdiğini aktardı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...