'Türkiye'ye daha az katkı yapalım'

Bir grup Fransız milletvekili, Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye öngördüğü mali yardımlara Fransa'nın katkısının azaltılması için meclise önerge verdi.

NTV Haber 23.10.2009 - 13:17

İktidardaki Halk Hareketi Birliği'ne üye 18 milletvekili, Meclis'te tartışılmaya başlanan 2010 yılı kamu finansmanı kanununa eklenmek üzere bir önerge hazırladı. Vekiller, Fransa'nın Türkiye'nin AB üyeliğine ehil olmadığı yönündeki resmi tavrını gerekçe göstererek, Ankara'ya AB tarafından 2010 yılında yapılacak üyelik öncesi yardıma Fransa'nın aktardığı katkı payının azaltılmasını istediler.

Önerge sahipleri, bu nedenle Fransa bütçesinden 2010 yılında AB bütçesine aktarılacak kaynağın 109 milyon 167 bin Euro azaltılmasını talep ediyorlar.

Önergede, Türkiye'ye AB tarafından üyelik öncesi yardımlar kapsamında 2010'da aktarılacak mali kaynağın 653,7 milyon Euro olduğu, AB bütçesinin yüzde 16,7'sini karşılayan Fransa'nın bu kaynaktaki payının da 109 milyon 167 bin Euro'yu geçtiği savunuluyor.

Önergeye öncülük eden ve Türkiye'nin AB üyeliğine karşı en aktif Fransız milletvekillerinden biri olarak tanınan Richard Mallie, konu hakkında yaptığı açıklamada, "Fransızların ve Fransa cumhurbaşkanının Türkiye'nin üyeliği konusundaki tutumları dikkate alındığında bu kaynağın Türkiye'ye aktarılması meşru görünmüyor. AB üyeliği amacıyla bu ülkenin reform yapması için mali olarak cesaretlendirilmesine anlam veremiyorum" dedi.

ÖNERGENİN GEÇME OLSILIĞI AZ
Fransa'nın 2010 yılı kamu finansmanı kanununun Kasım ayı ortalarından meclis genel kurulunda oylamaya sunulması öngörülüyor. Fransız hükümetinin son zamanlarda Ankara ile ilişkileri yumuşatma iradesi dikkate alındığında, önergenin geçme olasılığının az olduğu yorumları yapılıyor.

AB'nin 2009-2012 döneminde Türkiye'ye üyelik öncesi mali yardımlar çerçevesinde 3 milyar 937 milyon Euro kaynak aktarması öngörülüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...