Türkiye'ye Yunan vetosu

Yunanistan ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi Türkiye’nin Dublin grubu üyeliğini veto etti.

18.03.2009 - 17:21

Uyuşturucu ile mücadele alanında sanayiileşmiş ülkerin 1990 yılında kurmuş olduğu Dublin grubu ile son 54 yılda aktif bir şekilde işbirliğinde bulunan Türkiye, Avrupa Komisyonu’nun önerisine rağmen Dublin grubuna üye olamadı.

Başta Almanya, Ingiltere ve Fransa olmak üzere, AB’ye üye bir çok ülke uluslararası uyuşturucu ticaretinde transit ülke konumunda olan Türkiye’nin Dublin grubuna üye olmasını istiyor.

Ancak Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesimi, Türkiye’nin Dublin grubuna üye olmasını veto ettiler.

NTV’ye ulaşan 10 Mart 2009 tarihli toplantı tutanağında, Yunanistan, Türkiye’nin Atina yönetimi ile uyuşturucu ile mücadele alnında yeteri derecede işbirliği içerisinde bulunmadığını savundu.

Bu çerçevede Türkiye’nin Yunanistan ile bu alanda yeterli ölçüde işbirliğinde bulunmadıkça, Yunanistan’ın Türkiye’nin Dublin grubuna üyeliğine karşı çıkmaya devam edeceği bildirildi.

Güney Kıbrıs Rum Kesimi de, Türkiye’nin Europol ve Interpol gibi kurumlarda Rum yönetimi ile hiçbir işbirliğinde bulunmadığını, ayrıca uluslararası örgütlerde Türkiye’nin GKR’yi tanımadığını hatırlatarak, Rum kesimi olarak Türkiye’nin Dublin grubuna üyeliğini veto ettiklerini açıkladı.

Dublin grubunun dönem başkanlığını üstlenen Fransa ise, Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum kesiminin bu tutumundan duyduğu üzüntüyü dile getirerek, Türkiye’nin bu kuruma üye olmasının sadece Türkiye için değil, aynı zamanda AB üyesi ülkeler ile Dublin grubunun diğer üyeleri olan ABD, Avustralya, Kanada Norveç ve Japonya için de önem teşkil ettiğini açıkladı.

Dublin grubu 1990 yılında AB’ye üye ülkeler ile ABD, Norveç, Kanada, Avustralya ve Japonya tarafından kuruldu. Örgütün amacı uluslararası düzeyde uyuşturucu ticareti ile mücade etmek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...