İlişkili Haberler

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, Suriye'de çok sayıda sivilin ölümüne yol açan kimyasal silah saldırısını kınadıklarını belirterek Suriye rejiminin en büyük sorumlu olduğunu söyledi.

Atina'ya yaptığı ziyaret kapsamında Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile AB Konseyi Başkanı Tusk bir araya geldi. Çipras ve Tusk, ortak basın toplantısı düzenledi.

Tusk, Yunanistan ve uluslararası kreditörler arasındaki kurtarma paketi müzakerelerinde her geçen gün anlaşmaya yaklaşıldığını ifade ederek "Dün yapılan Yunanistan görüşmelerinde önemli aşama kaydedildi. Bugün de görüşmeler devam edecek. Cuma günkü Avro Grubu toplantısında anlaşmaya ulaşmayı umuyoruz." şeklinde konuştu.

"SURİYELİ SIĞINMACILARIN KORUNMASI KONUSUNDA KENDİNİ İSPATLAMIŞTIR"

Yunanistan'da turizm, işsizlik ve vergi kaçakçılığı gibi alanlarda önemli gelişmeler kaydedildiğine işaret eden Tusk, kemer sıkma reformlarıyla halkın cezalandırılması gibi bir niyetlerinin olmadığını, Yunanistan halkı ve kurumlarının önemli fedakarlıklar göstererek yeterince acı çektiğini dile getirdi.

Tusk, sığınmacı krizinde en zorlu kısmın geride kaldığını belirterek "AB, Suriyelilerin Türkiye'ye geri gönderilebileceği konusunda tamamen kendinden emin. Türkiye, Suriyeli sığınmacıların korunması konusunda kendini ispatlamıştır ve Avrupa onların orada bakılması konusunda büyük çaba göstermektedir." dedi.

"SURİYE REJİMİNİN VAHŞİLİĞİNİN TRAJİK BİR HATIRLATMASI"

Suriye'nin İdlib kentinde çok sayıda sivilin ölümüne sebep olan kimyasal silah saldırısını en güçlü şekilde kınadıklarını vurgulayan Tusk, şöyle konuştu:

"Çocuk, kadın, erkek ayırt etmeksizin insanların kimyasal silahlarla öldürülmesi, Suriye rejiminin ve bu çatışmanın vahşiliğinin trajik bir hatırlatması oldu. Bu türde bir saldırıya Suriye'de ilk kez rastlanmıyor. Bu saldırıyı gerçekleştirenler, hesap vermelidir. Bu zalimliklerin en büyük sorumlusu Suriye rejimidir. Ancak rejimi destekleyenlerin de ahlaki ve siyasi sorumluluğu bulunmaktadır."

"ÇOCUK OYUNU OYNAMIYORUZ"

Başbakan Çipras, Yunanistan ve kreditörler arasındaki müzakerelere ilişkin, şunları söyledi:

"Ne zaman yetkililerle bir anlaşmaya yaklaşıyoruz, birileri anlaşmaları ihlal eden bazı ek talepleri masaya getiriyor. Biz hep iyi niyetle müzakerelere katılıyoruz. Ancak sürekli teknik engeller oluyor. Çocuk oyunu oynamıyoruz. Eğer cuma günkü toplantıdan 'beyaz duman' çıkmazsa Başkan Tusk'tan inisiyatifi ele alarak AB liderler zirvesini toplamasını istedim."

Yunan halkının ve Avrupa'nın aleyhine oynanan oyunlara izleyici kalmak niyetinde olmadıklarını bildiren Çipras, nisan sonuna kadar ülkesinin borcunun hafifletilmesine ilişkin kararlarla bir anlaşmaya varılmasını umduklarını kaydetti.