'Üç aile palalarla yok edildi'

Mahir Esad'a bağlı Şahiba milislerinin Humus'ta üç ailenin tüm fertlerini bıçak ve palalarla yok ettiği iddia edildi. Katledilenler arasında çocukların da olduğu belirtiliyor.

08.02.2012 - 13:33

'Üç aile palalarla yok edildi'

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad dün görüştüğü Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a "halka karşı şiddet uygulamayacağı" sözünü vermesine rağmen Humus kentinde askeri operasyonlar devam ediyor. Muhaliflerin iddialarına göre, Humus'ta bugün düzenlenen saldırılarda şimdiye kadar 67 kişi hayatını kaybetti.

Beşşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad'a bağlı çalışan Şahiba milislerinin üç ailenin tüm fertlerini katlettiği iddia ediliyor. Uluslararası haber ajansı Reuters'ın haberine göre, milisler Humus'ta söz konusu ailelerin 20 üyesini bıçak ve palalarla katletti. Katledilenler arasında çocukların da bulunduğu belirtiliyor.

Haberde bugünkü operasyonlarda Humus'un Bab Amr mahallesinin hedef alındığı, bölgenin tank ve roket ateşine tutulduğu vurgulandı.

ŞAM'DA 9 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ
Suriye Genel Devrim Konseyi de, operasyon düzenlenen bölgelerde elektriklerin kesildiğini, bir çok yaralıya hala ulaşılamadığını ve yaralıları tedavi etmek için uygun koşulların olmadığını belirtti.

Konsey, Şam'ın Zabadani bölgesinde de yoğun operasyonların devam ettiğini, açılan ateş sonucunda bir evde yangın çıktığını ve Zabadani'de toplam 9 kişinin öldüğünü savundu.

ARAP GÖZLEMCİLER AYRILIYOR
Arap Birliği de gözlemci heyetinden Suriye'yi terk etmesini istedi. Ancak resmi bir açıklama yapılana kadar Arap Birliği gözlemcilerinin başkanlığını yürüten Muhammed Dabi ve ekibi başkent Şam'da kalacak.

107 İSLAM ALİMİNDEN BİLDİRİ
İslam dünyasının tanınmış 107 alimi ve düşünürleri, Suriye'de yaşananlar konusunda bir bildiri yayınladı. Aralarında Uluslararası Müslüman Alimleri Birliği Başkanı Dr. Yusuf El Karadavi, Suudlu alim Selman Avde ve Mısır Müftüsü Dr. Ali Cum'a'nın da bulunduğu, İslam dünyasının tanınmış 107 aliminin imzasını taşıyan ve dün akşam yayınlanan bildiride, Esad rejimine tabi kalmanın kabul edilemez olduğu ve rejime bağlı olmaktan vazgeçilmesi gerektiği vurgulandı.

'RUSYA VE ÇİN'İ PROTESTO EDİN'
Bildiride, "Özgür Suriye Ordusu ve devrimciler, maddi ve manevi her alanda desteklenmeli, bu desteğin arasında Suriye'den büyükelçiliklerin çekilmesi ve Suriye yönetimine destek veren Rusya ve Çin'e protesto mesajları iletilmeli" denildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...