Uçak krizi sonrası Türk-Rus ilişkilerinde neler yaşandı?

24 Kasım uçak krizi sonrası ciddi şekilde gerilen Türkiye-Rusya ilişkilerinde Cumhurbaşkanı Erdoğan-Putin görüşmesiyle yeni bir sayfa açılıyor. Peki uçak krizinden bugüne gelinceye kadar neler yaşandı?

NTV Haber 09.08.2016 - 14:01 | Son Güncelleme : 09.08.2016 - 14:03

putin erdoğan neler yaşandı090816.jpg

24 Kasım 2015 Türkiye-Rusya ilişkilerinin çıkmaza girdiği gün olarak tarihe geçti. O tarihte Rus Su-24 tipi savaş uçağı Türkiye'nin hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürüldü. Rusya misilleme olarak başta ekonomi ve dış ticaret olmak üzere birçok konuda Türkiye'ye yaptırım uygulama kararı aldı. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre iki ülke arasındaki dış ticaret hacmi bu yılın 6 aylık döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35 azaldı. Bu dönemde Türkiye'yi ziyaret eden Rus turist sayısı yüzde 87 geriledi.

Ancak iki ülke ilişkilerini kopma noktasına getiren uçak krizi aniden başladığı gibi yine aniden iyileşme sürecine girdi. İlişkilerde normalleşme sürecine dair ilk sinyaller 27 Mayıs'ta geldi. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin Atina'da Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'la yaptığı görüşmede Türkiye ile ilişkileri düzeltmek istediklerini söyledi. Ancak Putin ilk adımın Ankara'dan gelmesi gerektiğini vurguladı.

Haziran ayı başında da Putin bu kez İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu'yla görüşmesi sırasında Türkiye ile ilişkilerin düzelmesi konusunda sıcak mesajlar verdi.

Rusya ile resmi düzeyde ilk temas ise 14 Haziran'da kuruldu. Rusya Milli Günü dolaysıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin'e Başbakan Binali Yıldırım da Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev'e tebrik mesajı gönderdi. İlişkilerin normalleşmesi sürecini hızlandıran en önemli adımsa 27 Haziran'da atıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin’e mektup göndererek düşürülen Rus uçağı ve öldürülen pilotla ilgili üzüntülerini iletti. Putin ise 29 Haziran'da Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayarak teşekkür etti. İki lider ilişkilerin eskiye dönmesi için adım atmaya ve biraraya gelmeye karar verdi.

Bu görüşmenin ardından Kremlin, Rus tur operatörlerine koyduğu Türkiye yasağını kaldırdı. Türkiye'ye charter uçuşlar yeniden başlatıldı. Putin ayrıca darbe girişiminin hemen ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı arayarak desteğini açıkladı. Putin'den gelen bu destek Ankara'yı memnun etti.

Sayfa Yükleniyor...