‘Üçüncü İntifada başlayabilir’

BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Filistin devletiyle ilgili net bir karar alamazsa, üçüncü İntifada’nın başlayabileceğini söyledi.

Anadolu Ajansı 17.05.2011 - 10:50

‘Üçüncü İntifada başlayabilir’

Filistin Eylül ayında bağımsızlık ilanına hazırlanıyor. Bağımsızlık ilanı öncesinde çeşitli çevrelerden farklı açıklamalar geliyor. BM Ortadoğu Özel Temsilcisi Robert Serry, BM'nin bir Filistin devletiyle ilgili net bir karar alamaması halinde, Filistinlilerin 3’üncü kez intifadaya yönelebileceği yolundaki endişesini dile getirdi.

Ynet haber sitesine göre Serry, Tel Aviv'de düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmada, devletin ilanının beklendiği Eylül ayı öncesinde Filistinliler arasında büyük beklentiler olduğunu ifade etti. Serry, bunun gerçekleşmemesinin gerginliğin tırmanmasına neden olabileceğini söyledi.

ABBAS: BM ÜYELERİ BAĞIMSIZLIĞA DESTEK VERMELİ
Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise, BM'ye üye devletlerin, Eylül ayında Filistin'in bağımsızlık ilanına destek vermeleri gerektiğini söyledi.

New York Times gazetesine yazdığı makalede Abbas, Filistin devletini tanıyarak BM'nin, İsrail-Filistin uzlaşmazlığının sadece siyasi değil, aynı zamanda uluslararası bir hukuki mesele olarak görülmesinin yollarını açacağını vurguladı.

İsrail ile 20 yıldır Filistin devletinin kurulması konusunda müzakere etmelerine rağmen bu konuya yaklaşamadıklarını belirten Abbas, Filistinlilerin "tarihi Filistin topraklarının kalan yüzde 22'lik bölümünde özgürce yaşama hakkını sağlamak için BM'ye gittiklerini" ifade etti. Abbas, böyle bir adımın BM'de, insan hakları sözleşmesi organlarında ve Uluslararası Adalet Divanı'nda Filistinlilerin İsrail'e karşı hak iddialarını takip etme imkanını tanıyacağını belirtti.

Abbas, makalesinde "İsrail, işgal altındaki Batı Şeria'ya giderek daha fazla yerleşimci göndermeye devam edip, Filistinlilerin topraklarına ve özellikle Kudüs'teki kutsal mekanlarına erişmesini engellerken, biz de ilelebet bekleyemeyiz" diye yazdı. Filistin lideri, ABD'nin ne siyasi baskılarının ne de vaatlerinin İsrail'in yerleşim programını durdurmadığının da altını çizdi.

NETANYAHU: GERÇEK BARIŞ İÇİN TOPRAK VEREBİLİRİZ
Bu arada İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Nakba"nın yıldönümünde meydana gelen olaylarla ilgili olarak İsrail parlamentosu, Knesset’te yapılan tartışmalarda, "İsrail'in, Filistinliler ile gerçek bir barış karşılığında, topraklarının bir kısmından çekilmeye hazır olduğunu" belirtti.

Netanyahu, askerden arındırılmış bir Filistin devleti konusunda bir anlaşmaya varılması halinde, Ürdün Vadisi'nde İsrail'in sadece askeri varlığının bırakılacağını, Batı Şeria'daki büyük yerleşim birimlerine çekilmeyi kabul edebileceğini ifade etti.

Bununla birlikte "Filistin tarafında bir partner olduğuna inanmadığını" kaydeden Netanyahu, yarısı Hamas'tan oluşacak bir Filistin hükümetinin İsrail'in barış yapabileceği hükümet olmadığını dile getirdi.

İsrail Başbakanı, İsrail-Filistin uzlaşmazlığının kökünde bir Filistin devletinin yokluğu değil, Filistinlilerin İsrail devletinin kuruluşuna karşı olmalarının yattığını savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...