NTV

Ukrayna AB ile anlaşma için tarih verdi

Dünya

Ukrayna’nın yeni lideri AB ile yakınlaşmaya yönelik ilk adımı attı. Poroşenko, 27 Haziran’da AB ile ortaklık anlaşması imzalayacaklarını belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, 27 Haziran’da Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşması imzalayacaklarını açıkladı.

AB bakanlarının gelecek hafta Lüksemburg’da gerçekleştireceği toplantıya dışişleri bakanını göndereceğini açıklayan Poroşenko yeni bir barış planı amaçladıklarını belirtti.

Ukrayna’nın yeni Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin ise, önceliklerinin Doğu Ukrayna için barış planı ve AB ile ortaklık olduğunu ifade etti.

AB ile ortaklık anlaşmasına işaret eden Klimkin, “Uzun bir süredir beklediğimiz şey nihayet önümüzdeki hafta gerçekleşecek” dedi.

Ukrayna ordusu ile Rus yanlısı ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar ise devam ediyor. Çatışmalar ülkenin doğusunda yoğunlaştı.

Askeri bir kaynak, Krasny Liman adlı kent yakınlarında yaşanan çatışmalarda 4 bin kadar Rus ayrılıkçının yer almış olabileceğini ve her iki tarafın da zırhlı araç ve tanklar kullanmış olabileceğini söyledi.

Çatışmalarla ilgili olarak isyancılar tarafından bir açıklama yapılmadı.

Poroşenko dün Ukrayna'nın doğusu için barış planına dair önerilerini açıklamıştı. Poroşenko'nun açıkladığı 14 adımdan oluşan plan, ayrılıkçı göstericiler için af ve Rusya ile olan sınırda daha sıkı kontrolleri içeriyor.

Poroşenko'nun, planını açıklamak üzere Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk ve Luhansk bölgelerinden yetkililerle bugün bir araya gelmesi bekleniyor.

Kiev Rusya'yı Ukrayna'nın doğusundaki gerginliği kışkırtmak ile suçluyor. Moskova ise bu iddiaları reddediyor.