Ukrayna'da göstericilere genel af

Ukrayna Parlamentosu, hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan protestoculara genel af getiren yasayı kabul etti. Ancak yasa, işgal edilen kamu binaları ve meydanların boşaltılması şartını taşıyor.

Anadolu Ajansı 30.01.2014 - 03:59

Ukrayna'da göstericilere genel af

Ukrayna Parlamentosu'nda (Verhovna Rada), dünden bu yana süren ve hükümet karşıtı gösterilerde gözaltına alınan ya da tutuklu bulunanlar için genel af getiren yasa, 232 parlamenterin oyuyla kabul edildi.

Yasa, işgal edilen tüm kamu binalarının ve meydanların boşaltılması şartıyla tutuklular, gözaltındakiler ya da hakkında mahkumiyet kararı bulunanların serbest kalmasını öngörüyor.

Yasa, iktidardaki Bölgeler Partisi tarafından hazırlandı, teklifi ise Milletvekili Yuri Miroşniçenko verdi. Yasa, işgal edilen kamu binaları ve meydanların boşaltılmasından sonra göstericilerin serbest kalması şartını taşıyor.

Muhalefetin hazırladığı ve oylamaya sunulmayan yasa tasarısında ise göstericilerin serbest bırakılmasından sonra kamu binalarının ve meydanların boşaltılacağı belirtiliyordu.

Parlamentodaki oylamaya muhalefet katılmadı. Ukrayna Parlamentosu, önceki gün olağanüstü toplanarak 16 Ocak'ta kabul edilen 11 yasadan 9'unu iptal etmiş, bütçe kanunu ise olduğu gibi kalmıştı.

Parlamentonun önceki günkü akşamki oturumunda, tutuklanan göstericilerle ilgili yasanın görüşüleceği ifade edilmiş ancak oturum dün saat 11.00'e ertelenmişti. Görüşmelerden sonuç çıkmayınca Parlamento Başkanı Rybak, tasarının saat 14.00'te açılacak oturumda görüşülmesi kararını almıştı. Gece geç saatlere kadar sık sık ara verilerek gerçekleştirilen oturum, Genel Af Yasası'nın kabulüyle saat 22.47'de kapandı.

CUMHURBAŞKANI PARLAMENTODA
Oylama sürecinde vekillerin anlaşamaması ve birkaç kez ara verilmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, uzlaşma yolu bulmak üzere Parlamento'ya geldi.

Yanukoviç, Parlamento Başkanı Volodimir Rybak ve muhalefet liderlerinin katılımıyla toplantı yaptı. Bölgeler Partisi ile görüştü.

Öte yandan, Milletvekili Yuri Derevyanko, Facebook'taki sayfasından yaptığı açıklamada, Viktor Yanukoviç'in, anlaşma sağlanamaması halinde Parlamento'yu feshedeceğini söylediğini ileri sürdü.

'MEYDAN BOŞALMAYACAK'
Muhalefetteki Svoboda (Özgürlük) Partisi Lideri Oleg Tyagnibok, meclis oturumunun kapanmasının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, meydanın boşalmayacağını söyledi.

Ukrayna 19 Ocak'ta sokak olayların dönüşen gösteriler sonrasında önceki sabah Başbakan Mikola Azarov istifasını sunmuş, muhalefetin talebi üzerine 16 Ocak'ta kabul edilen yasalar iptal edilmişti. İki günden bu yana mecliste af yasası ile ilgili anlaşma sağlanamamış ve dün gece geç saatlere kadar süren görüşmeler sonrası, yasal düzenlemeyle muhalefetin göstericiler için af talebi gerçekleşmiş oldu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...