Uluslararası Af Örgütü: Peşmerge binlerce Arap'ın evini planlı yıktı

Irak'ın kuzeyindeki peşmerge güçleri ile milis grupların "bölgedeki Arapları uzaklaştırmak için" binlerce evi planlı bir şekilde yıktıkları iddia edildi.

ntv.com.tr - Anadolu Ajansı 20.01.2016 - 10:45 | Son Güncelleme : 20.01.2016 - 11:32

Uluslararası Af Örgütü: Peşmerge binlerce Arap'ın evini planlı yıktı

Uluslararası Af Örgütü'nün raporunda, "Peşmerge güçleri IŞİD'den geri aldıkları bölgelerde savaş suçu işlemiş olabilir" denildi.

Uluslararası Af Örgütü'nün raporu 13 köy ve kasabadaki 100 görgü tanığı ile alanda yapılan araştırma ve inceleme sonucu hazırlandı.

Raporda, "Uydudan çekilen fotoğrafların da gösterdiği gibi Peşmerge güçleri tarafından geniş bir yıkım yapılıyor ya da Yezidi milisler, Türkiye ve Suriye'den gelen Kürt güçleri, Peşmerge ile koordinasyonlu bir şekilde bunu yapıyor" denildi.

"EV VE MÜLKLERİNE EL KONULUYOR"

Irak'ın kuzeyinde Uluslararası Af Örgütü için söz konusu çalışmayı yürüten Donatella Rovera, "Peşmerge güçleri, IŞİD'in elinden geri aldığı bölgelerdeki köyleri yıkarak, oradaki Arap halkı sistematik bir şekilde zorla yerinden ediyor. Söz konusu sivillerin zorla yerinden edilmesi, bilinçli olarak ev ve mülklerinin herhangi bir askeri gerekçe sunmadan yıkılması savaş suçu sayılabilir" dedi.

KÜRT YETKİLİ SUÇLAMALARI REDDETTİ 

Kuzey Irak'taki Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cabar Yaver ise, Kürt bölgesinin kasıtlı veya bilinçli olarak Arap köylerini yıktığı iddialarının tamamen asılsız olduğunu söyledi.

Uluslararası Af Örgütü'nün iddialarıyla ilgili Kürt yetkili Yaver şunları söyledi: "Peşmerge güçleri yaklaşık bin kilometrelik bir sınırı dünyanın en vahşi örgütü ile paylaşıyor. Bu örgüt insanlara, hayvanlara, evlere, köprülere ve yollara bombalı tuzaklar kuruyor. Bu bölgelerin kurtarılması sırasında büyük yıkımlar meydana geliyor. Ağustos 2014 tarihinden beri uluslararası koalisyon güçleri teröristlerin mevzilerine hava saldırısı düzenliyor. Örgütün tüm mevzileri yerleşim birimleri ve hükümet kurumlarını kapsıyor. Savaş her zaman kendisiyle birlike yıkım getirir. Kürdistan bölgesi kasıtlı bir yıkım yapmamıştır."

Sayfa Yükleniyor...