Ürdün'ün güneyindeki Kerak kentinde, silahlı bir grubun güvenlik güçlerine ateş açmasının ardından çıkan çatışmada içerisinde Kanadalı 1 turist ve 4 polis memurunun da bulunduğu 10 kişi hayatını kaybetti.

Ürdün Emniyet Genel Müdürlüğü Medya İdaresinden olaya ilişkin yapılan yazılı açıklamaya göre, Kerak kentindeki El-Katrana bölgesinden gelen bir yangın ihbarı üzerine bölgeye ulaşan devriye aracına silahlı saldırı düzenlendi.

Kimliği henüz belirlenemeyen saldırganlar ateş açarak güvenlik güçlerinden 2 kişiyi yaraladıktan sonra bölgeden kaçtı. 

Saldırganların başka bir devriye aracına da silahlı saldırı düzenlediği, daha sonra ise tarihi Kerak Kalesi'nden Kerak Emniyet Merkezine ateş açıldığı aktarıldı. Güvenlik güçlerinin kalenin etrafını çevrelerek saldırganlara karşı başlattığı operasyonda, 4 silahlı militan ölü ele geçirildi.

Kale içerisinde mahsur kalan turistlerin güvenlik güçleri tarafından bölgeden çıkarıldığı bildirildi. 

Güvenlik güçleri tarafından yapılan açıklamada, söz konusu çatışmalarda bazıları ağır olmak üzere 27 kişinin yaralandığı belirtildi.

Ürdün'ün, DAEŞ'e karşı ABD öncülüğünde kurulan askeri koalisyonda yer alan az sayıdaki Arap ülkelerinden biri olduğu biliniyor.

DAEŞ daha önce ülkenin sınırlarını yıkma tehdidinde bulunmuş, Suriye sınırında 6 güvenlik görevlisinin hayatını kaybettiği bir bombalı araç saldırısı düzenlemişti.