Uzaylılar var mı? NASA'dan UFO'larla ilgili yeni açıklama

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) tarafından, halk arasında UFO olarak bilinen, tanımlanamayan uçan cisimleri incelemek üzere oluşturulan kurul, UFO'ların uzaydan geldiğine dair hiçbir delilin bulunmadığını belirtti. Ancak NASA Başkanı Bill Nelson, "Evrende başka bir yaşam formu olduğuna inanıyor musunun?" sorusuna "evet" yanıtını verdi. Nelson'a geçtiğimiz günlerde Meksika hükümetinin yayınladığı ve bir uzaylıya ait olduğu iddia edilen mumya görüntülerine ilişkin düşüncesi de soruldu. NASA Başkanı, "Söz konusu videoyu ben de sizler gibi sosyal medyadan izledim ve elimizde görüntüler dışında herhangi bir veri yok." dedi.

Uzaylılar var mı? NASA'dan UFO'larla ilgili yeni açıklama

'de bugün kritik bir panel düzenlendi. Bağımsız olarak kurulan ve 16 kişiden oluşan kurul, başkent Washington'da düzenlenen panelde yaklaşık bir yıl süren araştırma sonunda 33 sayfalık raporunu açıkladı.

Başkanı Bill Nelson, raporla ilgili kurulun, 'ların dışı kökenli olduğuna dair hiçbir kanıt bulamadığını, ancak söz konusu cisimlerin ne olduklarını da bilmediklerini kaydetti.

Nelson, NASA'nın misyonunun bu "bilinmeyen cisimleri" öğrenmek olduğuna işaret ederek, bu konuda çalışmaların devam edeceğini ve elde edilecek yeni bulguları şeffaf bir şekilde paylaşacaklarını vurguladı.

Kurulun yaptığı çalışmanın amacının, UFO'lar hakkındaki tartışmaları "sansasyonellikten bilime" kaydırmak olduğuna dikkati çeken Nelson, UFO'lara ilişkin olumsuz algının, veri toplanmasına engel teşkil ettiğini de dile getirdi.

Bill Nelson, milyarlarca galaksi ve yıldızın olduğu uzayda başka yaşamların bulunabileceğine inandığını söyledi.

Nelson, "Geçmişte ve günümüzde yaşam belirtileri arıyoruz. Ve her şeyin ne şekilde var olduğunu araştırmak ve sormak DNA'mızda var. Henüz ne kadar büyük olduğunu bile kavrayamadığımız evrende 'başka bir yaşam formu olduğuna inanıyor muyum' diye bana sorarsanız, kişisel cevabım ‘evet’ olacaktır. Ancak bilim adamlarımızla bunun matematiksel ihtimalini konuştuğumuzda, milyarlarca yıl galaksi ve milyarlarca yıldız hesapları arasında kayboluyoruz." ifadelerini kullandı.

Nelson, gazetecilerin, ABD devlet birimlerinin elinde uzaylı veya UFO olup olmadığına ilişkin sorularına, "Bana delilleri gösterin." şeklinde cevap verdi.

Uzaylılar var mı? NASA'dan UFO'larla ilgili yeni açıklama - 1

MEKSİKA'DAKİ UZAYLIYA AİT OLDUĞU İDDİA EDİLEN GÖRÜNTÜLER

Bir basın mensubunun geçtiğimiz günlerde Meksika hükümetinin yayınladığı ve bir uzaylıya ait olduğu iddia edilen mumya görüntülerine ilişkin sorduğu soruyu da yanıtlayan Nelson, "Bugün burada varsayımları ve komploları, bilimden ayırmak için buradayız ve bunu bilimsel verilerle yapabiliriz. Söz konusu videoyu ben de sizler gibi sosyal medyadan izledim ve elimizde görüntüler dışında herhangi bir veri yok." dedi.

Uzaylılar var mı? NASA'dan UFO'larla ilgili yeni açıklama - 2 NASA Bilim Direktörü Nicola Fox

"GEZEGENİMİZİN EN BÜYÜK GİZEMLERİNDEN BİRİ"

Bilim Direktörü Nicola Fox ise yaptığı açıklamada, UAP araştırmalarını "gezegenimizin en büyük gizemlerinden biri" olarak tanımlarken, bu zamana kadarki yapılan araştırmalarda temel sorunun "veri yetersizliği" olduğunu söyledi.

NASA'DAN YAPAY ZEKA HAMLESİ

Yeni araştırma teknolojilerinin gündemde olduğunu belirten Fox, yakın gelecekte NASA’nın uzayda bulunan ve üzerinde araştırma yapan gözlem araçlarına UAP gözlem amaçlı sensör yerleştirilmesi üzerinde çalışma yapıldığını belirtti. Fox ayrıca, NASA’nın ve UAP çalışmaları üzerinde “yapay zekadan” en verimli şekilde yararlanmaya çalıştığını ifade etti.

Kurulun yaklaşık bir yıl süren çalışmasının maliyetinin 100 bin dolardan az olduğu bilgisi de paylaşıldı.

NASA, 20 Ekim 2022'de, halk arasında olarak bilinen tanımlanamayan hava cisimlerini incelemek üzere, Princeton Üniversitesi Öğretim Üyesi David Spergel'in başkanlığında, ordu, akademi ve özel şirketlerin yöneticilerinden oluşan bağımsız bir kurul kurduğunu duyurmuştu.

Sayfa Yükleniyor...