Vatikan'da tarihi kucaklaşma

Emerit Papa 16. Benediktus'un 28 Şubat'ta görevinden ayrılmasını takip eden Konklav sürecinde (Papalık seçimi) yeni papa seçilen Francis, resmi papalık ayinini icra ederek görevine başladı. Papa Francis, törene katılan Bartolomeos'la da kucaklaştı.

19.03.2013 - 16:23

Vatikan'da tarihi kucaklaşma

Katolik aleminin yeni ruhani lideri Papa Francis ile resmi papalık ayinine tarihte ilk kez katılan Fener Rum Patriği Bartolomeos kucaklaştı.


Papa Francis, yaklaşık iki saat süren ayininin son bölümünde Hazreti İsa'nın son akşam yemeğini temsil eden ve takdis sofrası adı verilen vaazında barış çağrısında bulundu. Papa Francis, ardından önce Fener Rum Patriği Bartolomeos ile daha sonra da Ermeni Katolik Kilisesi Patriği Karekin ile kucaklaştı.

Papa Francis, resmi papalık ayininde yaptığı konuşmada, çevrenin korunmasına vurgu yaptı. Kişilerin birbirlerine sevgi ve şefkatle davranmasının önemine değinen Papa Francis, "Yok oluşun alametlerine, nefrete, kıskançlığa ve insanları lekeleyecek gurura izin vermeyelim" dedi.

Ayinde, aralarında Çince ve Arapça'nın da bulunduğu beş dilde dua edildi.

BIDEN DA TÖRENDEYDİ
Papa seçildikten sonra Francis havari ismini alan Jorge Mario Bergoglio, ayinin ardından, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, AB Komisyonu Başkanı Jose

Manuel Barroso, Avrupa Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy, İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi ve Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe'nin de aralarında olduğu 132 ülke ve uluslararası örgüt temsilcisinin tek tek tebriklerini kabul etti.

BOZDAĞ'DAN TEBRİK
Türkiye'yi temsilen törende bulunan Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da Katolik aleminin 266. Papasını tebrik etti.

Emerit Papa 16. Benediktus'un da yeni Papa Francis'in resmi papalık ayinini televizyondan takip ettiği belirtildi.

KIRMIZI BÖLGE
Papa Francis'in ayini için alınan yoğun güvenlik önlemleri dikkati çekti. Vatikan ve çevresinin İtalyan güvenlik birimlerince kırmızı bölge ilan edildiği alanda ayin boyunca iki polis helikopteri devriye uçuşu yaparken, çatılara keskin nişancılar yerleştirildi.

HAVA SAHASI UÇUŞLARA KAPATILDI
Meydana girişlerde de ayini izlemek için gelenler tek tek metal detektörlerden geçirilerek arandı. Ayin dolayısıyla yoğun bir hava trafiğine sahip olmasına karşın Roma'nın hava sahası uçuşa kapatıldı.

Ayin sırasında çok sayıda sinyal karıştırıcı da devreye alındı. Telefon ve internete bağlı aygıtların çalışması önlendi. Bu durum nedeniyle gazetecilerin sıkıntılı anlar yaşadığı gözlendi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...