Viyana'da nükleer gerginlik

Avusturya'da yapılan Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu toplantısında, kurum başkanı Baradei ile İsrail temsilcisi arasında tartışma çıktı. Baradei, 'yanlı tutum' iddilarına sert yanıt verdi ve İsrail'i açık dille suçladı.

18.06.2009 - 21:18

Viyana'da nükleer gerginlik

'Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, İsrail'e karşı taraflı davranıyor... Suriye'deki nükleer tesis hakkında gereksiz sorular yöneltiliyor. Başkan Baradei, İsrail'e karşı siyasal önyargılı hareket etmekten kaçınmalı."

"İsrail, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na taraf olmamakta ısrar eden bir ülke. Suriye'deki Deyz El Zur tesisini bombalarken hangi silah ve mühimmatı kullandığınız... İsrail'den gelen mektupları çöpe attım.''

Ortadoğu bölgesinde nükleer silah sahibi bir ülke olmasına karşın nükleer tesislerini UAEK denetimlerine açmayan ve NPT rejimine taraf olmayan tek ülke olarak bilinen İsrail'in Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Daimi Temsilcisi Michaili ile kurumun başkanı Baradei arasında geçen diyalogların bir kısmı böyleydi...

UAEK Basın Bürosu tarafından basına dağıtılan karşılıklı suçlamaların ve sert ifadelerin deşifresi ise şöyle:

KARŞILIKLI AÇIKLAMALAR
İsrail temsilcisi İsrail Michaili:

''Suriye raporunun özellikle 2. ve 20.maddelerinde kullanılan ifadeler, UAEK'den beklenen tarafsızlık ve profesyonelliğe uymuyor. UAEK denetçileri ve başkan El Baradei, Suriye'deki nükleer tesis hakkında bize mükerrer defa çok gereksiz sorular yönelttiler. Eğer başkan El Baradei, İsrail'den daha fazla bilgi almak isteseydi ülkemin yetkililerinin görüşme isteğini geri çevirmez ve bilgi alırdı. El Baredei'nin ülkeme karşı siyasal önyargılı hareket etmekten kaçınmasını istiyorum.''

Kendisine ve kurumuna yönelik bu ağır suçlamalar üzerine söz alan El Baradei ise verdiği yanıtta, İsrail'in, Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması'na taraf olmaktan kaçınan bir ülke olduğuna dikkati çekti.

Baradei, şunları kaydetti:

''Şahsıma ve UAEK'na yönelik tümüyle çarpıtılmış bu asılsız iftiralar üzerine söz almak zorunda kaldım. UAEK, uluslararası bir örgüttür ve bu örgüt, ülkeler arasında hiçbir seçim yapmadan uluslararası hukuku uygular. Eğer uluslararası hukuktan ve BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarından söz edersek, belleklerinizi biraz tazelemenizi ve 1981 yılında İsrail'in neden olduğu benzer bir olayı (Irak'ın nükleer reaktörünün İsrail tarafından bombalanması) hatırlamanızı rica ediyorum.

Bizim, üye ülkelerin nükleer tesislerinde denetim yaparak raporumuzu hazırlarken kimi araçları kullanmamakla suçluyorsunuz. Ancak siz (İsrail), herşeyden önce NPT (Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması) rejimine taraf olmamakta ısrar eden bir ülkesiniz. Buna karşın bize hangi araçları kullanacağımızı dayatamazsınız. Biz, Suriye'deki Deyz El Zur tesisini bombalarken hangi silah ve mühimmatı kullandığınızı sorduğumuzda bize, 'Bu bizden gelmiş olamaz' gibi tek cümlelik bir yanıt verdiniz. Siz bizim soruşturmalarımıza yardımcı oluncaya dek ben size bu soruyu sormayı sürdüreceğim.

Sizin hem siyasal hem de teknik yetkilileriniz bana bir sürü gereksiz ucuz mektuplar yazıyorlar ve bunları çok önemliymiş gibi bir de kamuoyuna açıklıyorlar.

Sizin siyasal yetkililerinizden gelen bu mektupları ne yapacağım konusunda iki seçeneğim var. Önemliyse yönetim kuruluyla paylaşırım. Önemsiz ve ucuz mektuplarsa bunları da çöpe atarım. Sizden gelen mektuplar için ikinci seçeneği kullandım ve çöpe attım.''

El Baradei, kendisine yönelik ''taraflı ve önyargılı'' suçlamalarına karşılıksa, ''Bu suçlamalarınızı ciddiye alıp yanıt vererek yüceltmeyeceğim'' dedi.

NEDEN: İSRAİL'İN SUÇLAMAYA GEÇMESİ
Suriye'nin Deyr El Zur tesisinde bulunan uranyum izlerinin ''2007 yılındaki İsrail bombardımanı sırasında uranyum kaplı silahlardan bulaştığı'' yolundaki iddiaları açıklığa kavuşturmak isteyen UAEK denetçilerinin bugüne dek İsrail yönetiminden gerekli bilgiyi alamadıklarını hatırlatan diplomatik kaynaklar, toplantıdaki gerginliğin de ''UAEK'nın sorduğu sorulara tatmin edici yanıt vermeyen İsrail yönetiminin hazırlanan raporların ardından suçlamaya geçmesinden kaynaklandığını'' belirtiyorlar.

Kurumun Viyana'daki merkezinde önceki gün başlayan yönetim kurulu olağan toplantısında, bu tartışmalı oturumun ardından üye ülkeler, İran ve Suriye'nin nükleer programlarına ilişkin sözlü beyanlarını sürdürdüler.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...