Başkent Sana'nın kuzeyinde yaşanan olayda, uçağı düşmeden önce terk eden pilotun kabilelere mensup savaşçılarca ele geçirildiği belirtildi.

Yemen ordu kaynakları olayı doğrularken, uçağın “bir operasyon sırasında düşürüldüğü” ifade edildi.

Arhab bölgesinde pazar gününden beri süren hava operasyonlarında, bu alanda etkin olan kabilelerin zayıflatılması hedefleniyordu.

Hava operasyonlarına başlamasına sebep olan olay, pazar günü başkente 65 kilometre uzaklıkta olan Nim kasabasındaki askeri üsse, kabileler tarafından yapılan saldırıda yedi askerin hayatını kaybetmesiydi.

Söz konusu bölgedeki kabilelerin, devlet başkanı Ali Abdullah Salih'e karşı süregelen isyana katılan General Ali Mohsen el Ahmar'le birlikte hareket ettikleri tahmin ediliyor.

ÜLKEDE GERİLİM YÜKSELDİ
Arhab bölgesinde iki taraf arasında süren iktidar mücadelesi son haftalarda iyice şiddetlendi. Yemen'de devlet başkanı Salih'i hedef alan toplumsal muhalefet dokuzuncu ayını doldururken, son dönemde gerilim yükselmiş durumda.

33 yıldır iktidarda olan Salih, Haziran ayında başkanlık sarayında uğradığı saldırıda ağır yaralanmış ve aylarca ülke dışında tedavi görmüştü. Sağlığı iyileşen devlet başkanının ülkeye dönüşüyle çatışmaların şiddetlendiği gözlendi.

Son olarak dün Yemen savunma bakanına bir intihar saldırısı düzenlendi, bakan saldırından yara almadan kurtuldu. Geçtiğimiz hafta da, başkent Sana'da en az 17 muhalif gösterici öldürülmüştü.