Yeni doğan bebekleri sattığını itiraf etti

Çin’de yeni doğan bebekleri çalıştığı hastaneden kaçırarak insan tacirlerine satmakla suçlanana kadın doğum uzmanı, çıkarıldığı mahkemede suçunu itiraf etti.

Haberler 31.12.2013 - 15:21

Yeni doğan bebekleri sattığını itiraf etti

Çin’in kuzeyindeki Shaanxi eyaletindeki Fuping bölgesinde bir hastanede çalışan saygın kadın doğum uzmanı Zhang Shuxia, çok sayıda yeni doğmuş bebeği insan tacirlerine sattığını itiraf etti.

Fuping Çocuk Hastanesi’nden kaçırılan bebeklerin ticaretiyle geçinen bir ağın merkezinde olduğu anlaşılan Zhang, anne-babaları ‘çocuklarının sağlık sorunu olduğunu söyleyerek kandırdığını’ söyledi.

Tek çocuk yasasının kısa süre önce kaldırıldığı Çin’de, erkek varis saplantısı ve yasaya karşı gelinmesi nedeniyle bebek tacirliği uzun yıllardır yaşanıyor.

Zhang, Kasım 2011 ile Temmuz 2013 arasında orta ve doğu Çin’deki ailelere 7 bebek sattıklarını belirtti. Bebeklerden altısı kurtarılırken, 165 dolara satılan bir diğerinin Nisan ayında öldüğü ortaya çıktı.

Zhang’ın bebekleri kaçırdığı, Temmuz ayında durumdan şüphelenen bir annenin ihbarıyla ortaya çıktı. Bebeğin Zhang tarafından kaçırıldığı gün 3600 dolara satıldığı, satın alan tüccarın tarafından da 9900 dolara bir aileye verildiği anlaşıldı.

Suçunu itiraf eden Zhang, Çin yasaları kapsamında idam cezası da alabilir.

Sayfa Yükleniyor...