Kırgızistan'da iktidarın devrilmesiyle sonuçlanan gösterilerde onlarca kişinin ölümü nedeniyle iki günlük yas ilan edildi.

İlişkili Haberler


Geçici hükümetin Başbakanı Roza Otunbayeva, gazetecilere yaptığı açıklamada, 7 Nisan'daki çatışmalarda ölenlerin anısına 9-10 Nisan günlerinin yas ilan edildiğini belirtti.

Otunbayeva, ülke genelinde cenaze törenleri yapılacağını, hayatını kaybedenlerin ailelerine birer milyon som (yaklaşık 33 bin TL), ayrıca yaralılara farklı miktarlarda para yardımında bulunulacağını açıkladı.

Başkent Bişkek'te önceki gün çıkan olaylarda verilen son rakamlara 75 kişi ölmüştü.

Öte yandan iki gün süren gösteriler ve yağmalama olaylarının ardından başkent Bişkek'te durum bugün normale dönüyor.

Bişkek'i yağmacılardan korumak amacıyla oluşturulan ekipler ile polis ve askerlerin durumu kontrol altına aldığı görülüyor. Başkentte zaman zaman duyulan silah sesleri de kesildi.

Olaylar nedeniyle kapanan başkent Bişkek'teki Manas Havalimanı da açıldı.

ELEKTRİK ZAMLARI İPTAL EDİLDİ
BİŞKEK (A.A) - 06.04.2010 - Nezir Aliyev bildiriyor - Kırgızistan'da geçici Maliye Bakanı Temir Sariyev, özelleştirilen Kırgıztelekom ile elektrik dağıtım şirketlerini geri aldıklarını belirtti.

Meclis binasında hükümeti kurma çalışmalarında bulunan geçici hükümetin Maliye Bakanı Temir Sariyev, yaptığı açıklamada, özelleştirilen şirketlerin tekrar devletin himayesine alındığını ve elektrik ve ısınmaya yapılan zamların iptal edildiğini açıkladı.

BANKA HESAPLARI GÖZDEN GEÇİRİLECEK
Asya Universal Bankası, Issık Göl Bankası, Kırgızistan Kredi Bankası, Manas Bankası ve Akıl Bankası çalışmalarının 7 gün süreyle durdurulduğunu belirten Sariyev, bu banka hesaplarının gözden geçirileceğini ve yurt dışına paranın kaçırılması için bir tür önlem aldıklarını ifade etti.

Bu arada ülkenin kuzeyinde bankalar bugün açılmazken, döviz büroları da çalışmıyor.

İHALELERİ AYDINLATACAĞIZ
Geçici Başbakan Roza Otunbayeva da, üstü kapalı yapılan ihalelerin aydınlatılması için çalışma grupların kurulacağını ve son dönemde işgal edilen kurumların revize edileceğini kaydetti.