Yunanistan terör kurbanlarını anıyor (Türkleri de unutmayın mesajı)

Yunanistan, terör kurbanlarının ailelerini destekleme ofisi açtı. Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Atina'da teröre kurban giden Türklerin de unutulmaması gerektiğini belirtti.

ntv.com.tr 20.01.2021 - 14:19 | Son Güncelleme : 20.01.2021 - 14:48

Yunanistan terör kurbanlarını anıyor (Türkleri de unutmayın mesajı)

Derya Özcan/NTV Atina

Yunanistan, terör kurbanlarının ailelerini destekleme ofisi açtı. Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Atina'da teröre kurban giden Türklerin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi ve 17 Kasım Terör Örgütü kurbanı Türk diplomatları hatırlattı.

Ofisin açılışını yapan Vatandaşı Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis “Memleketimizde bir daha asla terör kurbanı olmamasını umuyoruz” diye konuştu.

Ofiste bir de kurbanların ailelerinin, kaybettikleri yakınları için duygu ve düşüncelerini yazabilecekleri bir “hatıra duvarı” oluşturuldu.

İngiltere ve ABD temsilciliklerinin de davetli olduğu törene katılanlar arasında 1989'da eşini 17 Kasım Terör Örgütü'nün saldırısı sonucu kaybetmiş Yeni Demokrasi Milletvekili ve eski Dışişleri Bakanı Dora Bakoyanni de vardı. Bakoyanni de hatıra duvarına “bir daha asla” yazdı.

BÜYÜKELÇİLİK'TEN AÇIKLAMA

Türkiye'nin Atina Büyükelçiliği ise sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada Atina'da teröre kurban giden Türklerin de unutulmaması gerektiğinin altını çizdi ve 17 Kasım Terör Örgütü ve ASALA kurbanı Türk diplomatları Galip Özmen (1980), Çetin Görgü (1991), Ömer Haluk Sipahioğlu (1994) ve şehit diplomat Galip Özmen'in babasıyla birlikte 14 yaşında teröre kurban giden kızı Neslihan'ı (1980) hatırlattı.

“Türkiye terörizmle mücadele eden müttefik ve ortaklarıyla işbirliği yapmaya devam edecektir.” ifadelerinin yer aldığı açıklamada Türkiye'nin dünyanın neresinde olursa olsun tüm terör kurbanları ile yan yana olacağının altı çizildi.

17 KASIM
 
17 Kasım, Yunanistan, Türkiye, ABD ve İngiltere tarafından terör örgütü olarak kabul edilmektedir. 1970'li yıllarda başladığı faaliyetleri ile Yunanistan'da, Yunan, Amerikan, İngiliz ve Türk hedeflerine saldırı eylemi düzenlemiş çok sayıda kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur. 2002'de bir çok üyesinin yakalanması ile faaliyetlerine son verilmiştir.

Türk diplomatlar Çetin Görgü (1991), Ömer Haluk Sipahioğlu (1994) 17 Kasım ve Galip Özmen (1980) ile Özmen'in kızı Neslihan (1980) ASALA Terör Örgütü kurbanları arasında yer almaktadır.

Sayfa Yükleniyor...