7 yeni üniversite kuruluyor

Devlet Bakanı Faruk Çelik, yeni açılan üniversitelerin dışında 9 bin 529 akademik kadro ve 6 bin 151 idari kadro talebi olmak üzere toplam 15 bin 680 kadro talebinin sonuçlanmak üzere olduğunu söyledi.

28.05.2010 - 10:16

7 yeni üniversite kuruluyor

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda, 7 yeni üniversite kurulmasıyla ilgili kanun tasarısının görüşülmesine başlandı.        

Bakan Çelik, büyük illerde yeni üniversiteler kurulmasına dönük altyapı sorunu bulunmadığını belirterek, ''Bu nedenle buralara üniversite kurulması kadar doğal bir şey olamaz'' dedi.        

''Ülke genç bir nüfusa sahip. Yüksek öğretime talep giderek artıyor'' diyen Bakan Çelik, ''Kurulacak olan 7 üniversite ile ülkemizdeki üniversite sayısı 153'e çıkmış olacak. Bunlar sevindirici rakamlardır'' açıklamasında bulundu.     

CHP Malatya Milletvekili Ferit Mevlüt Aslanoğlu'nun, ilinde bulunan İnönü Üniversitesi'ne yeteri kadar kadro verilmediğini söylemesi üzerine Çelik, üniversitede bin 509 akademik kadro bulunduğunu, 380 kadronun boş olduğunu söyledi.

Üniversitelerde kadro yetersizliği bulunduğu iddiasını da yanıtlayan Çelik, ''Şu anda bakanlığımızın YÖK ile yaptıkları çalışma neticesinde, yeni açılan üniversitelerin dışında 9 bin 529 akademik kadro, 6 bin 151 idari kadro talebi olmak üzere toplam 15 bin 680 kadro talebi neticelenmek üzeredir. 15 bin 680 kadro ile ilgili sorun çözülme aşamasındadır'' diye konuştu.        

Üniversitelerde 33 bin 507 araştırma görevlisi bulunduğuna dikkati çeken Çelik, bu durumun, öğretim görevlisi ihtiyacının karşılanması açısından doğru bir yapılanmayı gösterdiğini belirtti.        

''ABDULLAH GÜL'' ADIYLA ÜNİVERSİTE KURULMASI
CHP Trabzon Milletvekili Akif Hamzaçebi, tasarıya AK Parti tarafından, ''Abdullah Gül'' adıyla üniversite kurulmasını öngören kanun teklifinin eklenmesi için önerge verildiğini anımsattı. Hamzaçebi, ''Sayın Cumhurbaşkanı'nın adını, kurulan yeni bir üniversiteye verdirmesi ciddi devlet anlayışıyla bağdaşmaz. Kendisinin, 'makam sahiplerinin isimleri, görevdeyken bir yere verilemez' düşüncesinden hareketle bunu reddedeceğini umuyoruz. Şık bir davranış olmaz'' diye konuştu.        

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...