Atanamayan öğretmenler için yollardalar

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmayan iki öğretmen, atanamayan öğretmenlerin sorunlarına dikkat çekmek için yürüyerek Ankara'ya yola çıktı. Hedefleri; 419 kilometreyi 19 günde kat ederek Ankara'ya ulaşmak...

31.10.2011 - 15:08

Bursa'dan gelen ve 2 yıldan bu yana atama bekleyen Beden Eğitim öğretmeni 25 yaşındaki Mehtap Tekdemir ile Antalya'dan gelen ve 1 yıldan bu yana atama bekleyen Sosyal Bilgiler öğretmeni 25 yaşındaki Savaş İka, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ataması yapılmayan öğretmenler için Samsun'dan yürüyüş başlattı.

Atatürk Anıtı önünden yürüyüşe başlayan iki öğretmen 419 kilometre yol yürüyüp 19 Kasım'da Ankara'da atanamayan öğretmenlerin düzenlediği mitinge katılacak.

DHA'nın haberine göre; Savaş İka, bu yıl girdiği KPSS'den yeterli puan almasına karşın Milli Eğitim Bakanlığı tarafından atamasının yapıldığını belirtti.

İka, şu açıklamada bulundu: 

"Eğitim fakültelerinden mezun olup, üniversitelerde aldığımız eğitim yeterli görülmediği için KPSS'ye girmek zorunda bırakılan öğretmenleriz. Bizler okullara, öğrencilere, tahtaya hasret kalan işsiz öğretmenleriz. Biliyoruz ki Türkiye'de resmi rakamlara göre 150 bin öğretmen açığı bulunmakta. Bu kadar öğretmen açığı varken bu yıl Ağustos ayında sadece 10 bin yeni öğretmen atanmıştır. Bugün Türkiye Cumhuriyeti'nde hayvan yetiştiricisi sınıf öğretmeni, iktisat mezunu matematik öğretmenliği, muhasebe mezunu Türkçe öğretmenliği yapmaktadır. Eğitimde nitelik eğitim fakültesi mezunlarının göreve başlamasıyla olur."

Beden Eğitim öğretmeni Mehtap Tekdemir'de uzun yıllar eğitim gördükten sonra atamalarının yapılmamasının kendileri için büyük bir hayal kırıklığı olduğunu belirterek gelecek kaygısı yaşadıklarını söyledi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...