İstanbul Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi ekibi, Avrupa Hukuk Öğrencileri Derneği'nin (ELSA) Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) desteği ve iş birliğiyle düzenlediği DTÖ Hukuku Farazi Mahkeme Yarışması'nda dünya ikincisi oldu.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, Türkay Avanaş, İrem Ergun, Helin Öcal ve Çağla Usta'dan oluşan ekip, 22 üniversitenin katıldığı ve İsviçre'nin Cenevre kentinde gerçekleştirilen final karşılaşmalarında önemli başarı elde etti.

Takım, yarışmada dünyaca ünlü üniversiteleri eleyerek büyük finalde Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi ile karşılaştı. Büyük final, DTÖ Temyiz Organı Başkanı, DTÖ Hukuk İşleri Dairesi ve Temyiz Organı kıdemli hukuk müşavirleri, Brüksel, Cenevre ve Washington merkezli büyük hukuk bürolarının uluslararası ticaret hukuku partnerlerinden oluşan bir jüri önünde gerçekleşti. Karşılaşma sonucu Bilgi Üniversitesi ekibi dünya ikinciliğinin yanı sıra "Gelişmekte Olan Bir Ülkeyi Temsil Eden En İyi Takım" ödülünün de sahibi oldu.

Ekip, uluslararası yarışmanın Şubat ve Nisan 2017'de düzenlenen ve toplam 79 takımın yarıştığı bölge elemelerine katıldı. Elemeler sonrasında martta Kiev'de yapılan Avrupa bölge elemelerinde birinci olarak, "Davalı Adına En İyi Dilekçe" ve "Genel En İyi Dilekçe" ödüllerinin de sahibi oldu. Bu ödüllerin yanı sıra takım üyeleri Dünya Ticaret Enstitüsü sertifika programları bursiyerliğine de hak kazandı.

Çeyrek finalde Almanya'dan katılan Halle Martin Luther Üniversitesi'ni eleyen ekip, yarı finalde Singapur Ulusal Üniversitesi karşısında başarılı oldu.

Takımının akademik mentorlüğünü İstanbul Bilgi Üniversitesi Uluslararası Ticaret ve Tahkim Hukuku Uygulama ve Araştırma Merkezi Direktörü ve Dünya Ticaret Örgütü Kürsüsü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Pınar Artıran üstlenirken, İngilizce yarışmalara hazırlık alanında Öğretim Görevlisi Garrett Gilmore görev aldı.

Pınar Artıran, uluslararası ticaret alanında büyük önem taşıyan yarışmaya Türkiye'den "ilk" kez bir üniversitenin katıldığını belirterek, amaçlarının Türkiye'nin uluslararası ticaret ve yatırım alanında ihtiyaç duyabileceği yetkinlikte uzmanların yetiştirilmesi olduğunu vurguladı.

Artıran, yarışmada büyük başarı gösteren öğrencilerin Harvard Üniversitesi'nde yüksek lisans, DTÖ Temyiz Organı'nda ve Brüksel'deki önemli hukuk bürolarında staj yapmaya ilişkin teklif aldığını açıkladı.