California'da 'Öğrenci Zirvesi'

Doğa Koleji öğrencileri, 15-17 Mart tarihlerinde ABD'nin Los Angeles kentinde düzenlenen eğitim konferanslarında, farklı ülke ve kültürlerden gelen yaklaşık 200 öğrenciyle birlikte düşüncelerini paylaştı. Konferansta uluslararası sorunlara, uluslararası çözümler üretilmeye çalışıldı.

29.03.2013 - 09:56

California'da 'Öğrenci Zirvesi'

Doğa Koleji'nin lise öğrencileri için geliştirdiği ve uluslararası arenada çeşitli ödüllere layık görülen t-MBA eğitim modeli kapsamında; birçok Doğa Koleji kampüslüden toplam 55 lise öğrencisi, 12-21 Mart tarihleri arasında Silikon Vadisi gezisinde Amerika'daki üniversite ve iş hayatını yerinde gözlemledi.

Dünya devi şirketleri ve Stanford, Berkeley gibi önemli üniversiteleri ziyaret etme fırsatı yakalayan öğrenciler, çeşitli ülke ve kültürlerden gelen öğrenci meclisleri ile birlikte sosyal sorumluluk projelerinin altına da imza attı.

Öğrenciler, tüm dünyada silahlanmanın yarattığı rahatsızlıktan sosyal medyanın çocukların yaratıcılığına ket vurmasına, öğrencilerin daha katılımcı olduğu eğitim modelinin oluşturulması için yapılması gerekenlerden su kaynaklarının korunmasının önemine kadar pek çok konu üzerinde çalışmalar yaparak projeler geliştirdi.

Eğitim konferanslarında öğrenci meclislerinin gerçekleştirdiği sunumlarda, Doğa Koleji'nin lise düzeyine indirgenmiş bir üniversite MBA modeli olarak, sadece Doğa Koleji Anadolu Liseleri'nde uygulanan ve Uluslararası Akreditasyon Merkezi EdExcel tarafından onaylanan t-MBA Eğitim Modeli ile ilgili sunum oldukça ilgi gördü. Avrupa'dan Amerika'ya kadar çeşitli ülkelerden gelen öğrenci meclisleri, Doğa Koleji öğrencilerinden t-MBA eğitim modeli hakkında bilgi aldı.

BERKELEY VE STANFORD ÜNİVERSİTELERİNE GEZİ
Pek çok öğrencinin gelecek hayallerini süsleyen, dünyaca saygınlığı olan üniversiteleri de ziyaret eden Doğa Koleji öğrencileri, Berkeley Üniversitesi Biyoloji Bölümü'nde sergilenen dinozor iskeletini ve Mark Zuckerberg'in de ders verdiği Stanford Üniversitesi Mühendislik bölümünde yürütülen projeleri de yerinde gördü.

ENDÜSTRİ PROFESYONELLERİNDEN SERTİFİKALI EĞİTİM
Google, Intel, Apple, Facebook, HP gibi dünyaca tanınan şirketlerin yer aldığı Silikon Vadisi'ni gezen Doğa Koleji öğrencileri, şirketlerin uyguladığı iş etiği, çalışma güvenliği ile takım çalışmasının önemi hakkında bilgi topladı.

Toyota TABC fabrikasını ziyaret eden Doğa Koleji öğrencileri, iş güvenliğinin sağlanması için fabrika içinde oluşturulan mesleki eğitim sistemini yerinde görerek, Toyota'nın takım çalışmasına verdiği önemi kavradı.

Amerika gezisinde öğrencilerin en çok ilgisini çeken bir diğer eğitim de dünyaca ünlü otomobil markası Honda'nın reklam çalışmalarını yürüten, Los Angeles'ın en büyük reklam ve sosyal medya şirketlerinden olan RPA Reklam Ajansı oldu. Ajansın günlük çalışma ortamına dahil olan öğrenciler, reklam filmelerinin çekim öncesi nasıl planladığından reklam logolarının tasarlanmasında dikkat edilen kriterlere kadar tüm aşamaları gözlemleme fırsatı buldular.

Dev şirketlerin çalışma koşullarını, staj ve iş imkânlarını da sorgulayan öğrenciler, NASA'ya ait pek çok eşyanın sergilendiği araştırma bölümü ve İntel müzesini de ziyaret etmeyi ihmal etmedi.

Bostancı Doğa Koleji Öğrenci Meclisi Başkanı Cem Göktaş Bostancı Doğa Koleji Öğrenci Meclisi Başkanı Cem Göktaş

'ÖNCE HEYECANLANDIK, SONRA GURURLANDIK'
İstanbul Bostancı Doğa Koleji Öğrenci Meclis Başkanı Cem Göktaş, geziye ilişkin gözlem ve duygularını şu sözlerle aktardı:

"Youth Action Summit 2013'te yaptığımız sunumda Doğa Koleji'nin gençlere uyarlanmış olan yüksek lisans programı t-MBA'den bahsettik. Bu program dahilinde işlenen dersler hakkında yabancı arkadaşlarımıza sunum yaptık. Sunum boyunca arkadaşlarımıza, okulumuz ve sosyal sorumluluk projelerimizle ilgili bilgilendirmelerde bulunduk. Dünyanın birçok yerinden gelen öğrenci meclisi üyelerine Doğa Koleji'ndeki öğrenci meclisleri sistemini anlattık. Bizim için çok verimli geçen bu sunumda, yabancı ülkelerden gelen arkadaşlarımızın okulumuza ve t-MBA eğitim modelimize karşı olan ilgilerini görünce çok mutlu olduk.

Başta çok heyecanlı olmamıza rağmen sunum başladıktan sonra gerçekten çok rahatladık; çünkü dünyanın her yerinden gelen insanların ilgisini görmek bizi gerçekten çok onurlandırdı. Bizler aslında çok şanslı bireyler olarak yetişiyoruz. Dünyanın farklı yerinden olan insanlara ana dilimiz olmayan bir dille sunum yaparak kendimizi geliştiriyoruz."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...