Kürtçe bölüme başvuru artınca sınav yapıldı

Artuklu Üniversitesi, Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü Programı'na 20 yüksek lisans öğrenci alımına 235 kişi başvurunca, bölüme alınacaklar için sınav yapıldı.

18.08.2011 - 16:50

Artuklu üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Kürt Dili ve Kültürü programında 20 kontenjan için 235 kişi başvurdu. Artuklu Üniversitesi Rektörlük binasındaki 5 ayrı salonda yapılan ve 28 kişinin gelmediği sınavda 207 öğrenci ter döktü.

Türkiye'nin dört bir yanından gelen yüksek lisans adayı öğrencileri, sınavda kendilerine verilen metni Kürtçe dili (Kurmanci) ve Zaza lehçelerine çevrilmesi istendi.

DHA'nın haberine göre; Kürdoloji Bölümü'nde yüksek lisans yapmak için alınacak öğrenciler iki ayrı mülakata tabii olacaklarını kaydeden Artuklu Üniversitesi Yaşayan Diller Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Kadri Yıldırım, şöyle dedi:

"Sınavda başarılı olan öğrenciler iki yılık bir eğitim süresine tabii tutulduktan sonra tezlerini yazacaklar. Burada yetiştirilen öğrenciler, Kürt dili ve edebiyatı uzmanlığını alacaklar. Bunların bir kısmı Artuklu Üniversitesi'nde görevlendirilecek. Bir kısmı da bölge üniversiteleri olan Muş Alpaslan Üniversitesi, Tunceli ve Bingöl Üniversiteleri'nde görev alacak. Bir kısmı da batı illerinde bulunan üniversitelerin taleplerini karşılamak için görevlendirilecek."

Bugün yapılan sınav sonuçları, 22 Ağustos'ta açıklanacağını kaydeden Prof.Dr. Yıldırım, ikinci mülakatın 24 Ağustos'ta yapılacağını, bu sonuçların 26 Ağustos'ta açıklanacağını söyledi. Prof.Dr. Kadri Yıldırım, "Kesin kayıt tarihi ise 7-9 Eylül 2011'de yapılacak. Çeviri ve imla bilgisini ölçmek için tüm adaylar aynı anda rektörlük binasında yapılacak" dedi.

Sınava giren Maria Abidedeğer, adlı öğrenci sınavın kendisi açısından kolay geçtiğini dile getirerek, "Annem Kürt'ür. Annemin dilinden dolayı bu bölümü okumak istedim. Bu yüzden başvurdum. Bir zamanlar Kürtçe yok deniliyordu. Şimdi ise, izin veriliyor. Bölgede yapılan çalışmaları son derece olumlu buluyorum. Ama yine de yetersiz diye düşünüyorum" diye konuştu.


  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...