'Mehmet Akif Ersoy Müze Kütüphanesi' açıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yedi bölgede oluşturulması planlanan edebiyat müze kütüphanelerinin ilki Ankara'da açıldı. Bakan Günay, "Burası hem bilgi kütüphanesi hem de ismini taşıdığı kişiyle ilgili bir araştırma merkezi haline gelecek. Akif'in yılına, memlekete bir eser katarak başlamanın anlam kattığını düşünüyorum'' dedi.

12.03.2011 - 14:28

'Mehmet Akif Ersoy Müze Kütüphanesi' açıldı

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Hamamönü'ndeki kütüphanenin açılışında, kütüphanenin Altındağ Belediyesi işbirliğiyle yapıldığını, belediyenin kış ayları olmasına ve kara rağmen binayı üç ay dolmadan bitirdiğini söyledi.        

Binadaki müze konseptinin henüz yeni olduğunu ifade eden Günay, ''Orayı müze gözüyle görmeyin, henüz bir başlangıç yapılıyor. Daha raflar boş. Benim şahsen görmek istediğim çok sayıda kitap henüz raflarda yok, ama bir başlangıç yapıyoruz. Bir edebiyat müze kütüphaneleri konsepti bu, yeni bir kavram ve Türkiye'de ilk defa olacak'' dedi.      

İstanbul'da Ahmet Hamdi Tanpınar, Diyarbakır'da Ahmet Arif, Adana'da Karacaoğlan, Erzurum'da Erzurumlu Emrah, İzmir'de Atilla İlhan ve Trabzon'da Bedri Rahmi Eyüboğlu ismiyle 7 bölgede edebiyat müze kütüphaneleri açarak başlangıç yapacaklarını ifade eden Bakan Günay, bunların ilkinin ''Mehmet Akif Ersoy Edebiyat Müze Kütüphanesi'' olduğunu belirtti.        

Bakan Günay, şunları kaydetti:       

''Binanın birinci katında Akif ile ilgili ne kadar yazılmış kitap varsa, onları bulabileceğiniz, yani bir Akif başvuru kitaplığı olacak. Üst katta, başka bir alanda da Ankara üzerine yazılmış, Ankaralı yazarların yazdığı kitaplar olacak. Hem bilgi kütüphanesi hem de ismini taşıdığı kişiyle ilgili araştırma merkezi haline gelecek. Güzel bir başlangıç olduğunu umuyorum. Akif'in yılına, memlekete bir eser katarak başlamanın anlam kattığını düşünüyorum.''       

Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula ise edebiyat kütüphanelerinin ilkini Ankara'da açtıklarını ifade ederek, ''Türkiye'nin 7 bölgesinde bunları yapmaya çalışıyoruz. Böylece dünyada örneği olmayan bir şeyi de yapmış oluyoruz. Dünyada edebiyat evleri var, edebiyat müzeleri var ama müze kütüphaneleri ilktir. Çok mütevazi bir başlangıç yapıyoruz. Her bakımdan gelişecektir. Koleksiyonumuz da yetkinleşecektir'' diye konuştu.        

Kütüphaneden, vatandaşlar hafta içi her gün ücretsiz yararlanabilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...