YÖK sabit puan modelini de rafa kaldırıyor

YÖK iki kez yargıdan dönen katsayı uygulaması yerine verilmesi planlanan sabit puan modelinden yasaya uymadığı gerekçesiyle vazgeçiyor. YÖK Başkanı, 18 Mart'ta yapılacak YÖK Genel Kurulu'nda belirlenecek katsayının yine oransal olacağını söyledi.

Haberler - NTV Haber 04.03.2010 - 16:41

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, Genel Kurul toplantısına verilen arada basın mensuplarıyla bahçede kısa bir gezinti yaptı.

Özcan, gündeme ilişkin soruları da yanıtladı. Daha önce Gaziantep'te açıkladığı üniversiteye girişte katsayıda sabit puan sisteminin yasayla uyumsuz olduğu için vazgeçileceğini açıkladı.

Prof. Özcan, " Gayet basit bir sistemdi. Ama o bazı mevcut mevzuatlarla uyuşmuyor. Hani çarpılacak diyor ya, o terimi karşılamıyor. Onun için belki de bundan vazgeçeceğiz. Ama benim söylediğim basit bir sistemdi. Herkesin kolaylıkla anlayabileceği bir sistemdi. Ama yasa ile uyum içinde olmadığı için belki onu hemen diskalifiye ederler" diye konuştu.

0,3 ile 0,8 olarak uygulanan katsayı uygulamasına yeni sistemde dönüşün mümkün olmayacağını belirten Özcan, şunları söyledi:

"Yatay geçiş konuşmasının sonrasında konuya yeniden dönüyor. Artık yeni sistemde beşyüzlük sisteme alıştığımıza göre yeni sistem de ona göre yapılır. İlk katsayı sorusuna yanıt. İtirazı gördünüz mü sorusuna yanıt. Bakalım komisyon ne diyecek? Onlar bize birkaç öneriyle gelecek? Onlardan bir tanesini kabul ederiz. Yeniden yüzdelik ya da bindelik orana dönülüyor o zaman. Tabi eski sistemde devam."

Sayfa Yükleniyor...