TMSF Başkanı: 252 şirket TMSF yönetimine devredildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, "Şu ana kadar 252 şirket TMSF yönetimine devredildi" dedi.

Anadolu Ajansı 04.10.2016 - 12:28

TMSF Başkanı: 252 şirket TMSF yönetimine devredildi

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül, Anadolu Ajansı (AA) Finans Masası'na konuk oldu. 

Gül özetle şöyle konuştu;

"TMSF olarak 380 civarı kamu görevlimiz var. Bunlardan 12 kişiyi görevden uzaklaştırdık.

15 Temmuz öncesi paralel yapıyla irtibatlı olduğunu düşündüğümüz şahısları zaten pasifize etmiştik. Şu ana kadar 252 şirket TMSF yönetimine devredildi.  Kayyum atanan şirketlerin gerekirse tasfiye edilmesi KHK ile bize verilmiş bir yetkidir. El konulan şirketlerin ekonomiye maksimum faydayı verecek şekilde faaliyet göstermesi konusunda çalışıyoruz. Mahkeme sonunda ceza verilmişse, el konulan şirket satılmışsa gelir devlete kalacak. Mahkemede ceza verilmemişse satış tutarı banka hesaplarında bloke edilip şahsa geri verilecek. 

Mali durumu kötü olan şirketlere TMSF kaynak aktarmayacak, İcra İflas kapsamında tasfiyesini yapacağız. Bu şirketlerle hukuku olanların hukukunu korayacağız. Bazı şirketlerin işletme sermayesi çekilmiş, içinde hiçbir değer kalmamış şirketler de var.  Şirketlerin ve grupların kaynakları ile en rasyonel çalışma yapılacak. "Bunlar TMSF'ye geldi, buradaki yükümlülükleri devlet karşılayacak" gibi bir düşünce yanlış. TMSF'nin kendisi kayyum. Biz artık Yönetim Kurulu atıyoruz. Henüz çok erken. Şirketlerin nasıl tasfiye edileceğini, davalara göre planlayacağız. Devrolan işletmelerin ekonomiye en fazla katkı sağlayacak şekilde yönetilmesi ve çözülmesi esas. Burada maksat ekonomiye zarar vermeden işletmelerin devamlılığını sağlamak. Ticari iktisadi bütünlük paketi yapıp satabilecek şirketler de var. 

Okullar ve hastaneler TMSF'ye devredilmedi. İşletmelerin yargı dosyalarına bakmak lazım, en kısa sürede satışa hazırlayacağız, 2017 yılının başı olabilir. Bir şekilde bu işletmeleri ekonomiye, daha sağlıklı ellere ulaştırmaya çalışacağız. Biz hukuk devletinin bir parçasıyız, yapacağımız işler bu çerçevede olacak" şeklinde konuştu.

Sayfa Yükleniyor...