Dolar kuru bugün ne kadar? (14 Mayıs 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar - euro kaç TL? 14 Mayıs 2019 Dolar kuru en son ne kadar oldu? Bankalararası piyasada döviz kurlarında son durum.

Haberler - ntv.com.tr 14.05.2019 - 17:48

Dolar kuru bugün ne kadar? (14 Mayıs 2019 dolar - euro fiyatları)

Dolar/TL 6 seviyesinin üzerinde dalgalı bir seyir izlemeye devam ederken ABD ile ilişkiler, Hazine'nin yoğun ihale gündemi, sanayi üretimi verileri ve yerel seçimlerin tekrarı kararının ardından siyasi gündem piyasalarda takip ediliyor.

Dün 6,13 seviyesinden dönen kur gece saatlerinde ABD ile Türkiye arasında tansiyonun azalabileceğine yönelik bazı haberlerle 6,07'li seviyelere kadar geriledi ancak bu seviyeler de kalıcı olmadı.

Dolar/TL bu sabah yeniden 6,11 seviyesini test etti. Arından 6,08 seviyesine gerileyen kur, sanayi üretiminin beklenenden iyi gelmesiyle düşüşünü hızlandırdı ve 6,04 seviyelerine doğru çekildi. Kur şu dakikalarda 6 civarında alıcı buluyor.

Günün ilk saatinde 6,87 seviyesini test eden euro/TL ise 6,72 seviyelerinde işlem görüyor.

VİDEO: BORSAYA YATIRIM ZAMANI MI? (İŞTE UZMAN TAVSİYELERİ...)

ABD ile Çin arasındaki müzakerelerden sonuç alınamaması ve ABD'nin Çin'e yönelik uygulamaya aldığı gümrük tarifesinden sonra misilleme olarak Çin'in de ABD'den ithal edilen 60 milyar dolarlık mal grubuna gümrük tarifesi uygulama kararı, küresel piyasalardaki negatif seyrin sürmesinde etkili oldu.

Söz konusu gelişmelerin ardından ABD Başkanı Donald Trump, dün akşam yaptığı açıklamada, haziran sonunda Japonya'da yapılacak G20 Zirvesi'nde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile görüşeceğini bildirdi.

Uzmanlar, dün açıklanan mart ayı cari açık verilerinin beklenenden iyi gelmesine rağmen dünya borsalarındaki negatif seyirle dolar/TL'nin yüzde 1,3 değer kazandığını anımsatarak, yurt içinde siyasi gelişmelerin öne çıktığını belirtti.

Yurt dışında Euro Bölgesi'nde sanayi üretimi ve ZEW endeksleri ile ABD'de ithalat ve ihracat fiyat endekslerinin takip edileceğini bildiren analistler, teknik açıdan dolar/TL'de 6,23'ün önemli direnç, 5,9650'nin destek konumuna geldiğini kaydetti.

Sayfa Yükleniyor...